Czytelny jak Corntab

Jak to jest być bardzo pożytecznym, ale pozostawać niezauważonym przez użytkowników pulpitu? Coś na ten temat może powiedzieć Cron, zapomniana usługa, która jak wierny przyjaciel czuwa sobie w naszym systemie, gotowa do akcji w każdej chwili. A konkretnie – chwili, którą opiszemy nieczytelnym dla wielu ciągiem znaków. Jednak to nieistotna przeszkoda, bo teraz mamy pod ręką edytor Corntab.

Corntab, crontab, cokolwiek…
Corntab, crontab, cokolwiek…
Jeżeli zawsze chcieliście zrobić użytek z Crontaba, ale nie wiedzieliście jak, to z Corntabem (nie mylić z Crontabem) wszystko będzie teraz łatwiejsze. Ten prosty edytor online podpowie i poprowadzi nas za rączkę podczas tworzenia ciągu opisującego cykliczność uruchamiania naszej komendy. Nic poza tym – po wpisaniu i przetestowaniu specyficznego zestawu cyfr i znaków, możemy go wykorzystać do jakiejkolwiek planowanej czynności, obsługiwanej przez crona. Czyli np. tworzymy swojego crontaba poleceniem crontab -e.

Corntab jest o tyle pożyteczny, że oprócz suchej informacji czy to co wpisujemy jest w porządku, podaje również słowny opis tego, co zapisaliśmy w linijce przeznaczonej dla Crona. Mało tego, po kliknięciu w pole pozwalające określić minutę, godzinę, dzień, miesiąc dla naszego zadania, otrzymamy elegancką ściągę podpowiadającą, jakie wartości są tam dozwolone.

Prosta rzecz, a cieszy.  

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.