przystajnik

Z Minta 17.3 do 18 na własne ryzyko

Upubliczniona została oficjalna procedura aktualizacji dystrybucji Linux Mint 17.3 do najnowszego wydania Linux Mint 18. Zawiedzie się jednak każdy, kto liczył na „klikalny” spacer przez ten proces. Do aktualizacji jest potrzebny terminal, umiejętność zrozumienia komunikatów wypluwanych przez narzędzie mintupdate i odrobina szczęścia. Dlatego też Clem Lefebvre mówi wprost – „jeżeli twoje 17.3 działa, nie psuj tego”. Wparcie wersji 17, 17.1, 17.2 oraz 17.3 potrwa do 2019 i jeżeli zadowoleni to w zasadzie Clem nie zachęca do aktualizacji. Czytając między wierszami – jeżeli chcecie Minta 18 na pokładzie, lepiej po prostu wykonajcie czystą instalację.

To się może udać…

To się może udać…

Jeżeli jednak ktoś wypróbował LiveCD z Mintem 18 i działa on na komputerze zdecydowanie lepiej (np. pojawiło się wsparcie w nowym kernelu dla niedziałających do tej pory urządzeń), to może spróbować podbić sobie wersję systemu. W tym celu nieodzowny będzie terminal oraz…

Wykonać kopię bezpieczeństwa swoich plików

Tak na wszelki wypadek – zewnętrzny dysk USB lub DVD nadają się do tego celu doskonale.

Zaktualizować Minta do 17.3

Aktualizację do 18 będzie mogli przeprowadzić tylko z poziomu 17.3 w wersji Cinnamon lub MATE. Wydanie z Xfce nie potrafi jeszcze przejść samodzielnie całego procesu, a Mint KDE zbudowany jest z wykorzystaniem zupełnie innych komponentów systemowych (Plasma) i tu konieczne jest instalowanie od zera.

Mint i poziomy aktualizacji

Mint i poziomy aktualizacji

Ustaw nieograniczoną historię terminala

W ustawieniach terminala zaznaczamy Edycja -> Preferencje profilu -> Przewijanie -> Przewijanie -> Bufor Przewijania -> Nieograniczony.

Sprawdź graficzny Menadżer Aktualizacji

W graficznym Menadżerze Aktualizacji upewniamy się, że mamy zaznaczone trzy pierwsze poziomy aktualizacji.

Odśwież listę paczek

sudo apt update

Zainstaluj narzędzie mintupgrade

sudo apt install mintupgrade

Symulacja aktualizacji

By sprawdzić, czy nasza aktualizacja ma szanse na powodzenie, wykonujemy:

sudo mintupgrade check

Komenda ta nie wykonuje żadnych zmian na naszym komputerze, jedynie pokazuje nam, jak mógłby przebiegać cały proces. Jeżeli nie doczytamy się żadnej informacji o błędzie lub niemożności aktualizowania jakiegoś pakietu – może przejść dalej.

Pobieramy aktualizację

sudo mintupgrade download

Uruchamiamy proces

Poniższa komenda jest nieodwracalna. Jeżeli jesteśmy przekonani, że Mint 18 u nas zadziała i chcemy aktualizować dalej, to:

sudo mintupgrade upgrade

Cieszymy się lub…

Po dłuższej lub krótszej chwili możemy i odpowiednim komunikacie w terminalu, możemy przeprowadzić próbę uruchomienia naszego nowego systemu. Niemniej, gdyby coś poszło nie tak, to pozostaje nam instalacja „na czysto”. Pamiętajmy, że podczas takiej aktualizacji nie musimy formatować naszej partycji /home (jeżeli mamy takową i przechowujemy na niej zbiory naszych plików). Wystarczy w instalatorze zaznaczyć ją do zamontowania.

Post navigation

Translate »