KDE Plasma 5.6 jeszcze ładniejsza

Na najnowsze wydanie KDE Plasma 5.6 czekali wszyscy, a szczególni ci, którzy poprzedniej wersji mieli dużo do zarzucenia w kwestii stabilności. Po raz kolejny deweloperzy stanęli na wysokości zadania i choć stabilność całości jest rzeczą względną, to pozostałe elementy i usprawnienia Plasma 5.6 mogą cieszyć. Robi się ładniej (choć to też rzecz gustu), wydajniej i coraz bardziej przyszłościowo. A napięcie w konkurencji obrazuje nieprzypadkowa zbieżność daty wydania Plasma 5.6 z datą wydania GNOME 3.20.

KDE Plasma 5.6
KDE Plasma 5.6
Któż nie zna KDE. Można nie lubić tego środowiska, ale nie można odmówić mu wiodącej roli w popularyzowaniu „ludzkiego” pulpitu linuksowego. KDE z powłoką graficzną Plasma 5.6 to kolejne już pomysł na sprawny i użyteczny system. Plasma która była nowością od wersji KDE 5 wydaje się mieć już za sobą wiek młodzieńczy i po prostu musi się co najmniej podobać. W estetyczny sposób ogarnia całe nasze biurko na monitorze, jest konfigurowalna, wydajna… Czegóż chcieć więcej? Na szczęście deweloperzy chcą – i w ten oto sposób tworzy się historia, tym razem z następującą listą zmian.

Breeze

colour-schemesTematu graficznego Breeze mogą Plasma 5.6 pozazdrościć niemal wszystkie inne środowiska graficzne. Wśród standardowych usprawnień i poprawek znajdziemy opcję dostosowania kolorystyki programów (interfejsu graficznego) według własnego uznania. Poprzednie zachowanie i wygląd zapewnia Breeze Light i Breeze Dark. Całości dopełnia bardziej subtelna animacja podpowiedzi.

Pasek zadań

media-playerjumplistfirefoxprivatedownload-weeTo istotne w komunikacji ze środowiskiem graficznym narzędzie nabrało kolejnych umiejętności. Tym razem potrafi wyświetlić „pasek postępu” zadań trwających w tle (np. pobieranie kopiowanie). Również obsługa multimediów za pomocą panelu czysta przyjemność. Wystarczy najechać myszką na ikonę odtwarzacza, by efektowne okno podglądu wyświetliło nam kompletne informacje o albumie w połączeniu z przyciskami kontrolnymi. Mało tego, ikony szybkiego uruchamiania programów pozwalają na definiowanie „bezpośrednich zadań”, czyli aktywowanie przy starcie programu pożądanej funkcji.

Ładniejsze widgety

krunnerweatherUsprawnieniu uległy również elementy które możemy umieszczać na pulpicie. Np. panel dla katalogów pozwala na wygodne przeciąganie i upuszczanie oraz inne ułatwienia nawigacji pomiędzy miejscami na naszym dysku (obsługa przycisku wstecz na myszy, widok listy lub ikon). Tej samej sztuczki (drag & drop) nauczył się również KRunner. Do łask powrócił też stary widget pogodowy.

Z Waylandem w parze

Deweloperzy chyba wszystkich (a przynajmniej tych większych) środowisk graficznych już od dłuższego czasu pracują nad poprawną współpracą z Waylandem. Za jakiś nieokreślony czas to właśnie on przejmie schedę po Xorgu i dla dobra użytkowników lepiej, aby to był proces płynny. Również KDE poczyniło kroki w stronę jego lepszej obsługi – pojawiły się obramowania okien, lepsza obsługa myszy, zmiana układu klawiatury.

Jeżeli ktoś uważa, że w gruncie rzeczy zmian jest niewiele, to zachęcam do lektury pełnej listy zmian

0