15.08 – tym razem Kdenlive
Jeżeli już jesteśmy przy numeracji 15.08, to zrządzeniem zupełnie niezamierzonego zbiegu okoliczności taki sam numer otrzymał nowy Kdenlive 15.08. Najnowsze wydanie tego tradycyjnego nieliniowego edytora wideo to podsumowanie ostatnich kilku lat (sic!) rewitalizacji jego kodu i przeróbek samego silnika edycji. Niektóre z założeń tych zmian był omawiane jeszcze w 2011 roku przy okazji spotkań w szwajcarskim Randa.
Nieliniowa edycja wideo może się jawić jako Święty Graal linuksowych pulpitów, niemniej jest godnie reprezentowana w kilku rozbudowanych projektach. Lecz to właśnie Kdenlive jest uważany przez sporą liczbę użytkowników za jedyny program nadający do poważniejszej pracy. Stabilny i z mnóstwem opcji, filtrów i możliwości. Jednak sława i uznanie ma swoją cenę – na obecną pozycję w czołówce Kdenlive pracuje już od 2002 roku. Chwila czyszczenia i przerabiania starzejącego się kodu musiała kiedyś nastąpić.
Choć lista zmian nie oddaje tego w pełni, to deweloperzy są przekonani, że przełom w odnowie nastąpił.
- nowy format zachowywania projektów – program potrafi otwierać stare projekty, lecz starsza wersja Kdenlive nie otworzy tych zapisanych w 15.08,
- porzucenie wsparcia dla SDL w miejsce OpenGL,
- powrót efektów GPU z Movit,
- poprawione UI efektów korekcji kolorów,
- możliwość dodania efektu poprzez przeciągnięcie na klip. Zostanie zastosowany we wszystkich instancjach danego klipu na osi czasu – rzecz przydatna głównie przy korekcji kolorów,
- podgląd efektu: opcja „Compare Effect” pozwala na podejrzenie zmian w oknie przed/po.
Niemniej, z racji skali remontu źródeł programu niektóre jego funkcje zostały tymczasowo wyłączone:
- zablokowano generatory klipów (countdown, noise, online content search)
- zablokowano odtwarzanie/zapisywanie przy pomocy Blackmagic Decklink,
- zablokowano Stopmotion,
- awarii uległo sprawdzanie, czy klipy są na odłączalnym urządzeniu,
- efekt Rotoscoping jest nieużywalny.
Deweloperzy podkreślają, że wiele ze zmian nie było by możliwych, gdyby nie wspomniane spotkania w Randa i inne konwenty twórców wolnego oprogramowania. Przekładając to na nasze rodzime idiomy to „w kupie siła”. Rozwój dużego i rozbudowanego projektu w oderwaniu od społeczności i innych deweloperów jest niemal niemożliwy – to ludzie z „zewnątrz” są gwarantem napływu świeżych pomysłów, koncepcji i czynnikiem motywującym do działania.
Kdenlive oficjalnie wchodzi w skład KDE Apps 15.08 (stąd też taka numeracja tego edytora wideo) i pojawi się w różnych dystrybucjach w zależności od wprowadzania tam rzeczonych KDE Apps. Najszybciej powinno to nastąpić w Arch Linuksie/Manjaro i ich głównym repozytorium. Użytkownikom Ubuntu, Minta i pochodnych pozostaje przepatrywanie od czasu do czasu PPA na Launchpadzie.
“zrządzeniem zupełnie niezamierzonego zbiegu okoliczności taki sam numer otrzymał nowy Kdenlive 15.08. ”
Bardzo duży zbieg okoliczności, że też mają numeracje wersji ROK.MIESIAC.POPRAWKA…