przystajnik

Debian 8 Jessie oficjalnie

Chyba nikt kto dopinguje dystrybucji Debian nie miał złudzeń, że zbliża się dzień w którym Debian 8 Jessie zostanie wydany oficjalnie i z rozgłosem. Dotrzymano obietnic i terminu granicznego i tak jak było to zapowiadane, 25 kwietnia 2015 roku na serwerach wylądowały oficjalne obrazy iso ósmej edycji Debiana. Co więcej, do świętowania tego momentu przyłączył się nawet Microsoft zapraszając wszystkich na okolicznościowy torcik z tej okazji.

debian

Debian 8 Jessie

Po dwóch latach od poprzedniego Debiana 7 musiało się wiele zmienić. I tak też się stało, bo główną zmianą w Debianie 8 jest aktualizacja pakietów (biblioteki, programy, desktop, serwer) do ich najnowszych wersji (najnowszych w czasie zamrażania). Kolejne znaczące zmiany to przejście ze stareńkiego sysvinit na Systemd. Kolejna zauważalna zmiana nastąpiła na domyślnym pulpicie, gdyż Xfce na powrót zostało zastąpione przez GNOME, tym razem w wersji 3.14 (bez obaw, instalator umożliwia wybranie innego środowiska, w tym MATE, Cinnamon, KDE, Xfce). W imię bezpieczeństwa porzucono starą i niebezpieczną wersję SSLv3, jak też usunięto jej obsługę z wszelakich bibliotek kryptograficznych i korzystających z nich programów. Wzmocniono jednocześnie stabilność w wielu pakietach, kompilując je z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa. Listę nowości kończy wiadomość, że Debian 8 lepiej komponuje się z EFI, nawet na komputerach z błędną implementacją standardu EFI.

Instalacyjne obrazy iso udostępniono pod tym adresem

Post navigation

9 comments for “Debian 8 Jessie oficjalnie

 1. icywind
  26 kwietnia, 2015 at 21:52

  „Xfce ponownie zastąpiło GNOME, tym razem w wersji 3.14”
  Coś mieszasz 😀

 2. 27 kwietnia, 2015 at 4:49

  Fakt, dzięki za uwagę 🙂

 3. peter
  27 kwietnia, 2015 at 8:02

  Ciągle mieszasz. Xfce nigdy nie było domyślnym środowiskiem graficznym w Debianie. W Lennym było Gnome, w Wheezym było Gnome i w Jessie też jest Gnome.

 4. 27 kwietnia, 2015 at 12:40

  Pod koniec 2013 roku pojawił się taki commit:

  http://anonscm.debian.org/cgit/tasksel/tasksel.git/diff/?id=dfca406eb694e0ac00ea04b12fc912237e01c9b5

  … który aktywował Xfce jako domyślny pulpit dla Debiana. Nie doczekał on jednak do finalnego wydania Jessie, gdyż w okolicach września 2014 z powrotem przełączono się na GNOME (kwestia integracji z systemd, itp.).

 5. peter
  27 kwietnia, 2015 at 17:06

  Na chwilę, na próbę i w wersji testowej. Okazało się to nieporozumieniem. W testingu dzieją się czasem bardzo dziwne rzeczy (wylatują różne pakiety, sterowniki, zmieniają się kluczowe zależności itp) bo testing to tylko piaskownica dla deweloperów Debiana.

  Natomiast cały Twój akapit ze zmianami w Debianie 8 odnosi się do nowości względem wydanego 2 lata wcześniej Debiana 7:

  „Po dwóch latach od poprzedniego Debiana 7 musiało się wiele zmienić. […]Kolejna zauważalna zmiana nastąpiła na domyślnym pulpicie, gdyż Xfce na powrót zostało zastąpione przez GNOME, tym razem w wersji 3.14”

 6. 27 kwietnia, 2015 at 20:51

  Ok, dopadłeś mnie 🙂

 7. peter
  28 kwietnia, 2015 at 11:12

  Nie chodzi o dopadanie. Po prostu czasem da się zauważyć rażące błędy w Twoich wpisach, które wypada poprawić.

 8. 28 kwietnia, 2015 at 11:53

  Co nie zmienia faktu, że przez niemal rok pobierając snapshoty ze strony Debiana, system instalował się nam z domyślnym Xfce.

 9. J F Kenedy
  28 kwietnia, 2015 at 21:38

  „Kolejne znaczące zmiany to przejście ze stareńkiego sysvinit na Systemd” Podobno obużyło to strasznie ortodoksłów linuxowych, którzy zażucają autorowi Systemd że dziła na polecenie firmy chyba Red Hata i że zrobił to specjalnie żeby nie można się było w niczmy połapać, coś na wzór syshost w Windowsach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »