przystajnik

GNOME idzie na wojnę z Groupon

W czasach kapitalistycznego barbarzyństwa nie można być niczego pewnym. A raczej można być pewnym, że nikt na nikogo nie będzie się oglądał, jeżeli chce podjąć działania mające na celu uzyskanie korzyści majątkowych. Świat opensource wydaje się trwać obok i poza nurtem szpiegostwa gospodarczego, wzajemnego kopiowania rozwiązań i przypisywania sobie ich autorstwa, wojen patentowych, zabiegania o znaki towarowe i innych nieładnych zachowań. Niestety tak nie jest, a najświeższym przykładem na to jest zamach na znaną każdemu nazwę GNOME, kojarzoną chyba bez zastanowienia z jednym z najpopularniejszych środowisk graficznych dla Linuksa. Okazuje się jednak, że nie bacząc na wieloletnie funkcjonowanie tej nazwy w świecie IT, są w tej branży firmy które beztrosko przypisują ją sobie do swoich produktów.

gnome314

GNOME 3.14

GNOME to nie tylko obiegowa nazwa środowiska graficznego ale funkcjonująca od 17 lat marka, której tożsamość prawną opisuje przyznany w 2006 znak towarowy (na wniosek z 2002 roku). Fundacja GNOME tym samym zabezpieczyła się na przyszłość na wypadek ew. pozwów o zmianę nazwy, podszywania się pod wizerunek, itp. Mało tego, trudno nie zauważyć GNOME, gdyż jest to wiodące środowisko graficzne masowo stosowane w Debianie, Fedorze a także płatnych RHEL, SLES i niezliczonej ilości innych dystrybucji oraz rozwiązań sprzętowych (TV, tablety, itp.). Dlatego brakuje uczciwie brzmiących słów, by opisać postępowanie Groupon, które wprowadziło na rynek urządzenie o nazwie… GNOME. Można by to nazwać nieszczególnie szczęśliwym zbiegiem okoliczności, gdyby nie fakt, że Groupon to spora firma o odczuwalnym rocznym dochodzie oraz sprawnie funkcjonującym dziale prawnym i inżynierskim. Firma, która na pismo Fundacji GNOME zareagowała złożeniem wniosków zabezpieczających nazwę GNOME jako nazwę ich produktów, nie bacząc na to, że większość z tych wniosków dubluje te przyznane Fundacji GNOME. Wiedząc jak wygląda szambo w jakim nurzają się patentowe trolle, łatwo przewidzieć następny krok Groupon – proces z Fundacją GNOME o znak i nazwę towarową. Proces nie do końca tak jednoznacznie oczywisty, gdyż pomimo pierwszeństwa Fundacji GNOME do spornej nazwy, Groupon może mieć bardziej kreatywnych prawników.

Czy w takim układzie i wobec tak jawnej arogancji Fundacja GNOME powinna zmienić swoją nazwę? Chyba nikt tego nie oczekuje, stąd też wyjściem jest działanie wyprzedzające i złożenie odpowiedniego protestu w obronie zarejestrowanej już nazwy. Sprzeciwienie się rejestracji 10 pierwszych wniosków które złożył Groupon to wydatek rzędu 80 tys. dolarów. Oczywiście pieniądze zostaną zużyte na ew. procesy sądowe, gdyby jednak do nich nie doszło, kwota zostanie przeznaczona na ulepszenie i rozbudowę samego GNOME. Fundacja zwraca się tym samym o dowolny datek na ten cel. Apel kierowany jest do wszystkich fanów tego środowiska graficznego, ale i osób, którym na sercu leży los oprogramowania opensource i tym samym są przeciwni pomiataniu nami przez świat korporacyjnych hochsztaplerów.

AKTUALIZACJA

Wygląda na to, że kryzys został zażegnany. W odpowiedzi na stanowisko Fundacji GNOME, odzew użytkowników i społeczności, Groupon wycofało się z zabiegania o prawa do nazwy GNOME.
 

Post navigation

11 comments for “GNOME idzie na wojnę z Groupon

 1. megaziuziek
  11 listopada, 2014 at 15:25

  zmienić nazwę na GNUPON i podac numer konta:P
  A tak na poważnie,to s…kie zagranie ze strony Groupon.
  I tak jak Gnome nie lubie,to normalnie wpłacę,co mogę,na walkę z ży,tfu (sorry,zapędziłem się),z korporacją.

 2. mariusz
  11 listopada, 2014 at 15:30

  No tak teraz ludzie będą finansować prawników zamiast programistów, co za chory świat. Żyjemy w świecie w którym trzeba wynająć prawnika za $80.000 żeby ten udowodnił przed sądem że GNOME zarejestrowało wcześniej o 12 lat (!) swój znak towarowy. Co ten prawnik takiego uczyni? Przedłoży dokument z datą przyznania znaku towarowego? To ja mogę to zrobić za $40.000 jakby co…

 3. Michał Pecyna
  11 listopada, 2014 at 15:57

  A nie łatwiej zorganizować akcję typu „boycott groupon” i floodować ichniejszy twitter, fb i co tam się jeszcze da? Kiedyś już zadziałało.

 4. 11 listopada, 2014 at 19:08

  Mam nieodparte wrażenie, że po prostu w grupponie nikt nie sprawdził, tego co miał sprawdzić przy wymyślaniu nazwy i teraz idą w zaparte.

  CO nie zmienia faktu, że ładowanie kasy na spór jest bez sensu. Świat OS żyje zmianami nazw…

  Chyba, zę potraktować cała sytuację jako chłyt marketingowy, dla gnome.

 5. pawellek
  12 listopada, 2014 at 14:30
 6. pavbaranov
  12 listopada, 2014 at 16:48

  Gdzie kto Ci napisał, że owe 80tys USD to jest wynagrodzenie prawnika? To koszt oprotestowania próby rejestracji. Należność, którą bierze stosowny urząd, a nie prawnik (choć być może w owe 80tys USD wkalkulowane jest jakieś wynagrodzenie prawnika, jeśli tak, to w realiach amerykańskich może ono spokojnie sięgnąć połowy tej kwoty).

 7. Lefkofsky
  12 listopada, 2014 at 22:00

  Korporacyjnym cwaniakom zmiękła rura.
  Dobrze, że zwlekałem z datkiem na walkę z tymi hochsztaplerami 😉

 8. megaziuziek
  12 listopada, 2014 at 23:02

  No ja też myślę,że nie sprawdzili…
  I po wszystkim,ale reklama dla Gnome jest trochę:)
  I dobrze:)

 9. icywind
  13 listopada, 2014 at 17:20

  Wiadomo, że wycofali się dlatego, że Gnome zorganizowało akcje. Widać jednak siłę społeczności 🙂
  A piszę komentarz, żeby się przyczepić, że na obrazku podpisanym Gnome 3.14 jest Gnome 3.10 😛

 10. megaziuziek
  13 listopada, 2014 at 20:18

  ojojoj,ale mi róznica:P

 11. icywind
  13 listopada, 2014 at 22:54

  Jak napisałem, przyczepić się ^^

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »