Fragment 1.4.4.1 i zdjęcia jak na dłoni

Kryteria które decydują o wyborze przeglądarki graficznej są różnorakie. Niektórzy poszukują rozwiązań szybkich, inni rozbudowanych, jeszcze inni wielofunkcyjnych. Na szczęście na ilość i jakość przeglądarek nie możemy narzekać, niemniej każda kolejna w kolekcji to większy wybór dla użytkowników. Dlatego Fragment 1.4.4.1 jest ciekawą propozycją dla osób oczekujących powiewu nowoczesności w interfejsie i optymistycznego spojrzenia na przyszły rozwój. Jedynym mankamentem może być zamknięty charakter programu i dostępność praktycznie jedynie za pośrednictwem Centrum Oprogramowania Ubuntu.

fragment1441
Fragment 1.4.4.1
Obecna wersja w COU jest nieco przeterminowana, gdyż na stronie projektu autor anonsuje wydanie 1.5.0.2. Jednak można już ocenić ogólną koncepcję i funkcjonalność programu. A ta na dzień dzisiejszy może nie nokautuje ilością opcji. Fragment 1.4.4.1 obsługuje standardowe formaty graficzne (niestety, bez RAW) – jpg, png, bmp, tif ale i hdr, exr, ppm, pbm, dds, psd. Przygodę ze zdjęciami rozpoczniemy przenosząc pożądany folder na otworzone okno Fragment. Wtedy pojawi się też możliwość dostosowania obrazów do rozmiarów okna, powiększenia, oraz płynna i przyjemna nawigacja pomiędzy miniaturami i całą kolekcją. Na każdym zdjęciu będziemy mogli przeprowadzić też podstawowe operacje typu udostępnienie (póki co tylko Facebook) lub otworzenie do edycji w zewnętrznym edytorze. Cieszą również drobne niuanse, typu kompleksowa wymiana tła pod wyświetlanymi zdjęciami, dowiązanie programu do konkretnych rozszerzeń oraz kilka inny stosunkowo prostych opcji. Dwukrotne kliknięcie na zdjęciu przeniesie nas w efektowny tryb pełnoekranowy.

Jak widać, szału nie ma. Jej zamkniętość i dostępność jedynie poprzez COU też nie ratuje wizerunku Fragment. Przeglądarka jest stosunkowo uboga w opcje, jednak nadrabia to szybkością działania i eleganckim wyglądem. Dlatego jeżeli ktoś nadal oczekuje przełomu w przeglądaniu swojej kolekcji zdjęć powinien wypróbować i tę pozycję. Szczególnie, że gdy pojawi się w repozytoriach wersja 1.5.0.X, to potrafi już ona kadrować i obracać obrazy oraz udostępniać je w przeróżnych serwisach społecznościowych. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.