Cinelerra 4.6

Gdyby tak sięgnąć pamięcią wstecz, to okaże się, że Cinelerra 4.6 jest najstarszym nadal rozwijanym programem do obróbki wideo pod Linuksem. Pierwsze jego wersje sięgają roku 2002 i od tego czasu niezmiennie jest udoskonalany przynajmniej jednym wydaniem na rok. Ten nieliniowy edytor wideo umożliwia łączenie edycji materiału z kilku źródeł, dokładność edycji co do klatki, 64bitową precyzję obróbki audio, 16bitową precyzję obróbki wideo i do tego sporo efektów, wtyczek i funkcji, które czynią z niego jeden z najbardziej zaawansowanych edytorów wideo dla Linuksa.

cinelerra
Cinelerra 4.6
Program tworzony przez firmę Heroine Warrior potrafi pracować z modelami barw RGBA i YUVA, jak też radzi sobie z materiałem w wysokiej rozdzielczości. Do tego dochodzą rozliczne filtry graficzne (oraz LADSPA dla ścieżek audio) oraz – nie bójmy się tego – bardzo specyficzny interfejs, który nie każdemu może przypaść do gustu, czy wręcz nie każdy się w nim odnajdzie. Ale taka jest cena za spore możliwości programu, które zdecydowanie przewyższają to, co ma do zaoferowania [[OpenShot]] czy inne edytory wideo.

W wydaniu 4.6 udoskonalono:

  • Podzielone okno edycji
  • wsparcie dla OpenGL na kartach Intel HD
  • ulepszony kreator tytułów
  • licznie i masowo poprawione błędy

Niestety, kością niezgody jest dość opieszałe dodawanie do programu poprawek nadsyłanych przez społeczność, co zaowocowało sforkowanie projektu i skupienie wokół projektu Lumiera większej ilości aktywnych developerów – co nie oznacza, że projekt ten nadaje się obecnie do powszechnego wdrożenia.

Program występuje tylko w wersji 64bitowej, a gotowe binarki są gotowe do pobrania ze sourceforge.net. Pobrany plik cinelerra-4.6.x86_64.tar.xz rozpakowujemy do np. ~/Programy i udajemy się do utworzonego katalogu. I teraz wystarczy tradycyjny dwuklik na nazwie cinelerra.

6 komentarzy

  1. A jak to uruchomić w KDE?
    nie ma tam opcji uruchom (mam zaznaczony jako wykonywalny,uruchom w konsoli tez nie działa)?

  2. z faq’a

    2.Is Lumiera a fork of Cinelerra?

    No. Lumiera is a complete rewrite. Not a single line of Cinelerra code is now
    used in Lumiera. The project was first called Cinelerra-3 because it was born
    in the Cinelerra Community.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.