Powrót do kineskopu z Cool Old Term

Ciągle i wciąż rosną nam pokolenia sukcesywnie gubiące pamięć i świadomość zamierzchłych technologii, które niekiedy trzymają się całkiem nieźle w nowej rzeczywistości technologicznej (vide płyty winylowe). Podobnie rześko możemy poczuć się użytkując Cool Old Term, który przywołuje wspomienia (choć dla wielu może to być nowość) i urok pracy na kineskopowym terminalu tekstowym. W porównaniu do bezdusznego LCD otrzymujemy cały zestaw atrakcji jakich dziś próżno szukać – zakłócenia, zerwania synchronizacji, skanline, zniekształcenia geometrii i tak dalej. Tym samym nudne wklepywanie poleceń w terminal nabiera nowego wymiaru i duszy.

cool-old-term
Terminal jak za dawnych lat
Po zainstalowaniu Cool Old Term i przełączeniu się na pełen ekran z pewnością wprawimy w niemałą konsternację gawiedź zerkającą nam przez ramię. Cool Old Term to pełnofunkcjonalny emulator terminala, który różni się od innych terminali próbą przywołania z przeszłości stylu i jakości pracy. Każdy kto działał kiedykolwiek na monitorze kineskopowym wie o co chodzi, a Cool Old Term ma w zanadrzu szeroki wachlarz ustawień, który zaspokoi miłośników niemal wszelkich odmian starej technologii. Nie
Atari 800XE? Czemu nie.
Atari 800XE? Czemu nie.
jesteśmy bowiem ograniczeni do samego mrugania co jakiś czas ekranem bądź zniekształcenia obrazu – w ustawieniach do wyboru mam różne rodzaje monitorów (Apple ][, Atari 400/800 XE, Atari ST, Commodore PET, Commodore 64, IBM DOS), z różnymi technikami wyświetlania (zwykła, skanline, piksele) i niemal dowolną kolorystyką, natężeniem efektów, itp.

Program najszybciej i najwygodniej zainstalujemy w Arch Linux i Manjaro, korzystając wprost z repozytorium AUR:

yaourt -S aur/cool-old-term-git

Użytkownicy Ubuntu, Minta i pochodnych muszą poczekać, aż ktoś wykona dla nich odpowiednie paczki i umieści na Launchpadzie (ew. samodzielnie przeprowadzić kompilację wg. wytycznych). 

0

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.