GThumb 3.3.1 dla wybrańców

GThumb_Logo.svgGthumb powinien tak wyglądać od początków swojego istnienia. Oczywście wcześniej ze względów technologicznych nie było to możliwe, lecz niektóre opcje oferowane przez program mogły być dopracowane już w poprzednich wydaniach. Tak czy owak, gThumb 3.3.1 prezentuje się atrakcyjnie, potrafi obsłużyć (wyświetlić) pliki RAW, umożliwia szybką obróbkę standardowych obrazów (poziomy, wyrównania histogramu, balans kolorów, jasność, kontrast, gamma, itp). I tylko ta cała nowoczesność stanie niektórym użytkownikom w gardlem, bowiem najnowszy gThumb uruchomi się jedynie na systemach z GTK 3.10.

GThumb 3.3.1 - sympatycznie
GThumb 3.3.1 – sympatycznie
Niemniej, jeżeli ktoś jest szczęśliwym posiadaczem i użytkownikiem Ubuntu 14.04 LTS (obecnie w wersji alpha), lub Manjaro/Arch z dostępem do repozytorium AUR – gThumb 3.3.1 jest w zasięgu ręki. A warto go przetestować ze względów o których wspomniałem wcześniej – interfejs programu wygląda nowocześnie, dostępne opcje pozwalają na obróbkę kadru, import/eksport z/do popularnych serwisów społecznościowych (Flickr, Facebook, Picasa, Photobucket, album html), odnajdywanie duplikatów oraz organizowanie zdjęć wg. dat, etykiet, itp. W trybie przeglądanie zdjęć podejrzymy również histogram danego zdjęcia lub jego dane EXIF.

GThumb 3.3.1 - indywidualny tok obróbki
GThumb 3.3.1 – indywidualny tok obróbki
Po kliknięciu na na wybrany kadr otrzymamy dostęp do kolejnych opcji – wspomniana obróbka, nadawanie/edytowanie etykiet i komentrzy dla zdjęcia, czy ponownie możemy oddać się kontemplowaniu histogramu.

Wróćmy do rzeczonej obróbki – podzielona jest ona na trzy kategorie – kolory, obrót, format. Kolory zawierają 9 filtrów – od automatycznego wyrównania poziomów, przez zmianę jasności, kontrastu, gammy, nasycenia, zwiększenie ostrości, wyrównanie histogramu, konwersję B/W, aż do usuwania efektów czerwonych oczu. Obroty, jak sama nazwa wskazuje, obraca kadr o podany kąt (w tym też dowolny, podany przez użytkownika). Format zmieni rozmiar zdjęcia, lub jego kadr. Do podstawowej i szybkiej obróki jak znalazł. Niemniej, obserwując wykres, zauważmy, że po użyciu wspomnianych filtrów histrogram postrzępi się i zmieni w grzebyczek. To oznacza, że większość operacji jest przeprowadzana z 8bitową precyzją, co wielu wymagający użytkowników na pewno nie zaciekawi.

Reasumując – jak na czasy maksymalnego umniejszania użyteczności programów poprzez usuwanie z nich większości opcji, gThumb pozostaje w dobrej formie. Mankamentem pozostaje precyzja obróbki, jak też otwieranie plików RAW (u mnie po kliknięciu zdjęcie ma rozdzielczość 320×200), lecz niewymagający tego nie zauważą. Zdecydowanie na plus zmienił się wygląd programu, teraz domyślnie w czerniach. I tylko to GTK 3.10 utrudni wielu życie. W Manjaro i Arch możemy użyć repozytorium AUR i paczki gthumb-git. Po zainstalowaniu i próbie uruchomienia gThumba możemy otrzymać błąd:

GLib-GIO-ERROR **: Settings schema ‚org.gnome.gthumb.browser’ is not installed

Powyższe leczymy poleceniem:

sudo glib-compile-schemas /usr/share/glib-2.0/schemas
 

0

1 Response

  1. Robi się na tej stronie na prawdę ciekawie. Po upadku KDEfamily, Ubucentrum i przynudnawym jarzebski.pl wreszcie znalazłem godziwego następcę 🙂 Dodaje do ulubionych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.