Szerokie perspektywy z Panini 0.71.104

panini_logoFotografów sumiennie gromadzących kadry do późniejszego tworzenia rozległych panoram, z pewnością trapi pytanie – jak efektownie oddać głębię i rozmach całego widowiska. Sposobów jest kilka, począwszy od panoram 360 stopni, przez mniej lub bardziej powyginane formy rzeczywistości. Zanim jednak ochoczy przystąpimy do prac, warto zorientować się przy wykorzystaniu jakich technik jesteśmy w stanie uzyskać satysfakcjonujące nas efekty. Ciekawe wizualizacje naszych kadrów oferuje program Panini, który pozwala ‚rozejrzeć się’ w stworzonej panoramie i łatwo namierzyć ew. błędy w łączeniu, jak też przetestować przeróżne sposoby wyświetlania panoram. Pomimo przeznaczenia typowo ‚odtwórczego’ Panini posiada opcję ‚Zapisz jako’, co przy odpowiedniej koordynacji ruchów myszą umożliwi łatwe stworzenie np. swoich własnych planet.

Zasada działania jest taka, że Panini przekuwa w widoczne efekty sprytne algorytmy matematyczne uzupełniające i poprawiające perspektywę szerokich kadrów. Zastosowanie programu jest właśnie takie – napawanie się i cyfrowa wędrowanie po swoim dziele. Pozwala to uchwycić niuanse, odpowiednie parametry dla złożenia panoramy, czy też jakość łączeń, itp. Może brzmi to niewinnie, ale techniki zastosowane na potrzeby tego projektu z powodzeniem wykorzystuje np. Hugin. Obsługa nie powinna nastręczać problemów – wczytujemy zdjęcie (tif, jpg, png), określamy typ rzutowania (cylindryczne, sferyczne, prostoliniowe, itp.) a potem zostaje testowanie punktu widzenia przy pomocą klawiatury i myszy. Czy to ma sens? Przy odrobinie zacięcia – czemu nie.

Czarodziejoskrętny las
Czarodziejoskrętny las

Opcja „Zapisz jako” zdecydowanie uatrakcyjnia regulacje ułożeniem, gdyż efekt może zachować dla potomnych. A skoro tak, to nic nie stoi na przeszkodzie, by puścić wodze fantazji i banalny sposób tworzyć choćby wspomniane ‚planetki’.

Zakrzywienie hektarów wiodokowych
Zakrzywienie hektarów wiodokowych

Opcja zapisz ma jeden mankament – sugeruje, że potrafi zapisać obraz tylko w formacie jpg. Lecz po określeniu formatu zapisu (po kropce), u mnie zapisał się poprawnie zarówno plik .png jak i .tif.

Przepis na własny kawałek planety? Bułka z masłem.

  • otwieramy zdjęcie jako Source -> Equirectangural (lub przeciągając je na program),
  • o pokazaniu się okna dialogowego, zaznaczamy ‚Unlock FOV’ i uzupełniamy dane do pełnych stopni (degree – 360, 180),
  • trzymając lewy przycisk myszy, ustawiamy parametr Pitch (lewy dolny róg, ‚P’) na -90,
  • pozostaje manewrowanie prawym przyciskiem myszy + lewo/prawo, oraz scrollem (dystans)

Panini znajduje się w repozytorium PPA projektu Hugin (Ubuntu, Mint, pochodne), jak też w AUR (Arch, Manjaro).

Ubuntu/Mint/pochodne:

sudo add-apt-repositry ppa:hugin/hugin-builds
sudo apt-get update
sudo apt-get install panini

Arch/Manjaro/pochodne:

yaourt -S panini
 

0

1 Response

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.