G’MIC 1.5.8.x – filtry graficzne których nie zapomnicie

gmicky_smallZestaw filtrów i efektów G’MIC tak poważnie rozszerza możliwości GIMPa, że z konsternacją można utknąć nad rozważaniami, czy pierwsze było jajko czy kura. Oczywiście dla użytkowników doświadczonych w obsłudze GIMPa, połowa z filtrów oferowanych przez G’MIC to kwestia sprawnej machinacji warstwami, lecz dla przeciętnego zjadacza chleba sprawa nie jest już taka oczywista. Bądźmy szczerzy – specyficzna obsługa i specyficzne zachowanie niektórych narzędzi GIMPa wymaga nieźle rozwiniętej intuicji i dedukcji. I tu z odsieczą przybywa G’MIC ze swoim zestawem 543 filtrów i efektów, obsługą wielu rdzeni CPU i całą plejadą parametrów.

Z edycji na edycję filtry stają się coraz bardziej wyrafinowane i do niedawna najbardziej użytecznymi w moim odczuciu były mapowania tonalne, lecz David Tschumperlé i inni deweloperzy nie ustają w wysiłkach. Najnowsza wersja G’MIC 1.5.8.0 i wyżej staje się podwaliną do użytkowania wybitnie upraszczających całą obróbkę filtrów ‘automatycznie’ wygładzających skórę przy zdjęciach portretowych – innymi słowy, popularny glamour w paru kliknięciach i suwakach.

Jak dostać się do najnowszych filtrów, które sukcesywnie pojawiają się w niemal codziennych aktualizacjach G’MIC? Mając program w wersji co najmniej 1.5.8.0 wystarczy wykorzystać wbudowany mechanizm pobierania nowości wprost z repozytorium filtrów – w tym celu udajemy się w GIMPie do lokalizacji Filtry -> G’MIC i w kolumnie z listą na samym dole zaznaczamy ‘Internet’ i klikamy ikonkę po lewej stronie – nowości zostaną pobrane automatycznie.

Najnowsze z najnowszych to między innymi:

Wyodrębnianie detali
Wyodrębnianie detali
Wyodrębnianie detali tworzy w efekcie warstwę (lub jak ustalimy wyjście) z maską obejmującą detale na obrazie – w zależności od naszego wyregulowania parametrów.

Wykrywanie skóry
Wykrywanie skóry
Wykrywanie skóry to dokładnie to, co sugeruje nazwa – wynikiem jest maska obszarów wykrytych przez algorytm jako skóra człowieka.

Korektor detali
Korektor detali
O tym narzędziu dużo by można było pisać – to trzeba przetestować samemu. Poprawianie detali zdjęcia, od najdrobniejszych szczegółów do większych fragmentów całości. Różne style nakładania na obraz, zmiękczanie maski, itp. Murowany hit.

Op Art
Op Art
Filtr uderzający w rozrywkową formę przekształcania obrazu – tym razem kompozycje z wybranych kształtów.

Glamour
Glamour
Absolutny hit! Glamour w kilku kliknięciach. Filtr poniekąd łączy wcześniejsze wykrywanie skóry, poprawianie detali i inne. Spore możliwości regulacji, wyjątkowa trafność w wykrywaniu obszarów które mają zostać objęte przekształceniem, dzięki takim narzędziom akcje GIMPa wzrastają o 100%.

Jeżeli ktoś się zastanawia, skąd wziąć najaktualniejszą wersję G’MIC, to dla Ubuntu/Minta będzie to repozytorium:


sudo add-apt-repository ppa:otto-kesselgulasch/gimp-experimental
sudo apt-get update
sudo apt-get install gmic gimp-gmic

Manjaro/Arch

sudo pacman -S gimp-plugin-gmic

Dla osób zmagających się z GIMPem – pozycja obowiązkowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.