Super Power Linux – okaż swój respekt

IBM_Sequoia_supercomputer_610x391Proporcje popularności systemów operacyjnych wśród zwykłych użytkowników każdy zna, leczy pomijając nieszczęsny desktop, są dziedziny w których Linux wiedzie bezdyskusyjny prym. Takim pokazem prawdziwej mega mocy jest zestawienie 500 najpotężniejszych superkomputerów na świecie. Wśród maszyn które legitymują się wydajnością na poziomie tera i peta flopsów największy odsetek stanowią te napędzane przez Linuksa. Prawdę mówiąć, z listy 500 komputer prościej jest wymienić dwie maszyny działające pod Windowsem i kilkadziesiąt innych z Unixem i BSD, niż opisać wszystkie linuksowe monstra.

Hegemonem mocy obliczeniowej od czerwca 2013 nadal pozostaje chińska konstrukcja z National Super Computer Center w Guangzhou – Tianhe-2 (MilkyWay-2). Jeżeli odpowiednio przepisuję przecinki, Tianhe-2 posiada 3,120,000 rdzeni i wydajność 33,862.7 TFlop/s. Całość pracuje pod nadzorem Kylin Linux. Najmocniejszym europejskim przedstawicielem jest szwajcarski Piz Daint, mieszczący się w Swiss National Supercomputing Centre (CSCS), posiadający 115,984 rdzeni i moc 6,271.0 TFlop/s. A działa pod wezwaniem Cray Linux Environment.

Jak wspomniałem, inne systemy operacyjna na superkomputerach to niemal margines. Odnaleźć na liście możemy dwie maszyny z Windowsem, na 237 i 309 miejscu w stawce. W pierwszej setce mamy jeszcze cztery superkomputery działające pod Uniksem.

To wszystko wygląda cokolwiek onieśmielająco, jeżeli chodzi o nasze codzienne rozumienie komputera. Te wszystkie tysiące rdzeni, wydajność w petaflopsach, itp. – zwykły użytkownik mógłby się zapytać, na co to komu potrzebne i czy w ogóle. Jak to bywa w historiach o cichych superbohaterach, Linux na tych monstrach zawiaduje istotnymi dla naszego życia obliczeniami meteorologicznymi, badaniami zmian klimatu, modelowaniem reakcji chemicznych, symulacjami fizycznymi, itp. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, ile raz na dzień styka się z wynikiem ciężkiej pracy naszego ulubionego systemu operacyjnego i tych niemal kosmicznych instalacji serwerowych.
 

2 komentarze

  1. Ale na maszynach z Windows działają fajne boty które też mogą mieć sporą moc.. destrukcji. 🙂

  2. > Jeżeli odpowiednio przepisuję przecinki
    Skopiowałeś dobrze, ale przecinki są postawione źle. W Polsce stosujemy przecinek jako separator dziesiętny, a więc powinno być, np. 33 862,7 TFlop/s. Warto na to uważać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.