Piknik na krawędzi w oczekiwaniu na 32 mln dolarów

UbuntuRóżnie można oceniać poczynania stojącej za Ubuntu firmy Canonical. Nie można jej jednak odmówić determinacji w dziele tworzenia ‚twarzy’ Linuksa, którą będą w stanie zauważyć i identyfikować producenci sprzętu i oprogramowania. Canonical stara się przyjąć na siebie ciężar gwarancji za Linuksa (pod postacią Ubuntu), jego wdrożeń, certyfikacji sprzętu i bynajmniej nie czyni tego z czysto altruistycznych pobudek, bo wszak Red Hat pokazuje, że na Linuksie można zarobić. Dlatego Canonical stara się wypełnić lukę w segmencie odbiorców masowych i czyni starania, by rozwiązania opensource pokazały swoją przydatność na zwykłym desktopie. W tym wszystkim nutki wizjonerstwa dopełnia mocne przeświadczenie o możliwości zaistnienia Ubuntu z odnowionym interfejsem Unity i serwerem wyświetlania Mir na urządzeniach mobilnych. Taki też cel przyświeca uruchomionej cztery dni temu kampanii Ubuntu Edge, która zgromadziła już przez te parę dni 6 mln dolarów na swoim koncie. Z 32 mln zadeklarowanych.

Na dzień dzisiejszy, Ubuntu Edge to jedynie zapowiedź i obietnica. Zapowiedź urządzenia, które połączy cechy zaawansowanego smartfona oraz przenośnej jednostki komputerowej, do której wystarczy podłączyć monitor, klawiaturę i myszkę, a Ubuntu zagwarantuje, by pracowało się jak przy tradycyjnym desktopie. W przypadku udanego zebrania kwoty 32 mln dolarów, urządzenie przejdzie z fazy projektów do hal produkcyjnych, by w maju 2014 trafić do wszystkich, którzy zakupili je w obecnej przedsprzedaży. By wesprzeć tę kampanię nie trzeba od razu wydawać 600 – 800 dolarów na zakup urządzenia, wystarczą datki niemal dowolne. Siła tkwi w społeczności.

Jak ma wyglądać i czym ma być Ubuntu Edge?
ubuntuedge01

 • Dual boot Ubuntu mobile OS and Android
 • Fully integrated Ubuntu desktop PC when docked
 • Fastest multi-core CPU, 4GB RAM, 128GB storage
 • Micro-SIM
 • 4.5in 1,280 x 720 HD sapphire crystal display
 • 8mp low-light rear camera, 2mp front camera
 • Dual-LTE, dual-band 802.11n Wi-Fi, Bluetooth 4, NFC
 • GPS, accelerometer, gyro, proximity sensor, compass, barometer
 • Stereo speakers with HD audio, dual-mic recording, Active Noise Cancellation
 • MHL connector, 3.5mm jack
 • Silicon-anode Li-Ion battery
 • 64 x 9 x 124mm
 • httpv://www.youtube.com/watch?v=eQLe3iIMN7k
  Jak można wywnioskować, Ubuntu Edge ma być tym, czym Formuła 1 w branży motoryzacyjnej – poligonem, gdzie buduje się i sprawdza najbardziej zaawansowane technologicznie nowinki.

  Ubuntu Edge
  Ubuntu Edge
  Czy w przypadku urządzenia o powyższych parametrach można mówić o przekraczaniu bariery? Czy te parametry za rok się nie zestarzeją, a konkurencja nie skopiuje rozwiązania i wprowadzi wcześniej do sprzedaży? Ubuntu Edge ma być gadżetem dla entuzjastów, wyprodukowane w stosunkowo niskim nakładzie (~40.000 sztuk). Stąd też forma przedsprzedaży i zbiórki pieniędzy, by wyczuć koniunkturę na tego typu rozwiązania. Zdecydowanym novum będzie ewentualna premiera Ubuntu w formie mobilnej i tego też oczekuje spora rzesza odbiorców. Mark Shuttleworth zapewnia, że są firmy mające w zanadrzu swoje rozwiązania mobilne z Ubuntu na pokładzie, a i Ubuntu Edge zostanie wykonane przez ekipę mającą na tym polu doświadczenie.

  Teraz wszystko w rękach społeczności, a do końca zbiórki pozostało 27 dni.

  0