Simple Image Resizer 2.6

sir-128x128 Do repozytorium PPA Highly Explosive trafiła kolejna wersja świetnie rokującego programu do przepoczwarzania zdjęć. Simple Image Resizer, bo to o nim mowa, łączy w sobie prostotę funkcji przydatnych zwykłemu użytkownikowi oraz magię fachowych parametrów dcraw, z których będzie mógł skorzystać każdy purysta wywoływania zdjęć RAW w terminalu.

I obsługa formatu RAW to główna cecha, która wyróżnia Simple Image Resizer na tle innych konwerterów (Converseen, Phatch). Po przypomnieniu sobie składni dla polecenia dcraw, w ustawieniach programu możemy wstawić magiczną formułkę (uwaga, nadal zamienione są pola z parametrami i ścieżką do dcraw), która wyręczy nas na etapie żmudnego wywoływania surówki z matrycy. Po wybraniu katalogu ze zdjęciami, zaznaczymy wybrane i to wszystko co musimy zrobić, by przetworzyć je na popularniejsze formaty masowego użytku (jpg, png, tiff). Oczywiście to tylko sposób na tworzenie szybkiej wersji demo setek naszych RAWów poczynionych podczas sesji – w żadnym razie nie można tego uznać za fachową obróbkę. Rzecz jasna RAWy to nie jest główny punkt tego programu, gdyż tych punktów jest kilka.

Simple Image Resizer 2.6
Simple Image Resizer 2.6

Simple Image Resizer to przede wszystkim konwersja pomiędzy formatami (jpg, png, bmp, tiff, ppm, xbm, xpm, RAW), zmiana wymiarów zdjęcia, nazewnictwa, obroty/odbicia, a od tej wersji również nakładanie efektów: tekstu i grafiki (watermark) oraz ramki. Program poradzi sobie również z przetworzeniem wektorowej grafiki svg.

Do tego wszystkie dysponujemy również poręcznym tworzeniem sesji z wybranymi obrazami, funkcjonalnymi i bogatymi preferencjami programu, ciekawe opcje importu (wyboru). Innymi słowy – sprytne i poręczne narzędzie, z dużym ukłonem w stronę osób próbujących ogarnąć w celach podglądowych hurtowe ilości materiału prosto z aparatu fotograficznego.

Jak wspomniałem, użytkownicy Ubuntu 12.04/12.10/13.04 (analogicznie Mint i pochodne), zainstalują program po dodaniu repozytorium:

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install sir
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.