przystajnik

Pimagizer – jak czynić zdjęcia mniejszymi

pimagizer_logo Osławione, ale i przez wielu przeklęte linuksowe kryteria KISS nie odeszły w niepamięć i mają się dobrze. Jak bowiem napisać program, którego głównym zadaniem jest zmiana wymiarów pliku graficznego? Po prostu, pokazać podgląd wybranego zdjęcia (zbytek łaski!) oraz skupić całą akcję w trzech przyciskach – szerokość, wysokość, zapisz. I tak też można streścić wygląd oraz działanie programu Pimagizer.

Głównym celem Pimagizer’a jest zmiana wymiarów pojedynczego pliku graficznego (jpg, png). I temu celowi został podporządkowany interfejs jak też skromna liczba opcji. Nie oznacza to, że nie odnajdziemy tutaj kilku przycisków więcej niż te trzy wspomniane wcześniej. Zdjęcia możemy bowiem wymiarować proporcjonalnie (bądź nie), przez podanie szerokości/wysokości w pikselach lub procentach, jak też wybierając miejsce docelowego zapisu oraz nazwę. Przycisk Preferencje ujawni nam nieco więcej zachowań programu, a dotyczą one rozmiarów podglądu wyświetlanego w głównym oknie programu oraz wyboru pomiędzy zapisywaniem skonwertowanego pliku pod nową nazwą (domyślnie) lub nadpisywanie oryginału.

Pimagizer - nic na siłę i bez komplikowania

Pimagizer – nic na siłę i bez komplikowania

Do czego taki ubogi w opcje program może się przydać? Cała siła prostoty tkwi w uniwersalnym trwaniu programu ‚pod ręką’. Wystarczy prawy klik na zdjęciu, ‚Otwórz z’ i bez zbędnego przedzierania się przez opcje bardziej rozbudowanych odpowiedników, zmieniamy wymiar i zapisujemy.

Aby zainstalować program w wersji dla Ubuntu 12.04/12.10/13.04 lub Mint 13/14/15, musimy wybrać jedno z dostępnych PPA – stabilne lub niestabilne. W stabilnym program jest przetestowanych i działający jak zamierzono, wersja niestabilna może czasem zadziwić inwencją i samodzielnością.

Wersja niestabilna:

sudo add-apt-repository ppa:vfrico/cambiadeso

Wersja stabilna:

sudo add-apt-repository ppa:vfrico/stable

A następnie:

sudo apt-get update
sudo apt-get install pimagizer

 

Post navigation

1 comment for “Pimagizer – jak czynić zdjęcia mniejszymi

  1. totalizator
    12 czerwca, 2013 at 20:20

    Do większej ilości za jednym zamachem polecam Converseen http://converseen.sourceforge.net/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »