Gala i zszargana reputacja Xfce4

xubuntu-logo Jaką sympatią by człowiek nie darzył środowisko [[Xfce|Xfce4]], to obecne zachowanie menadżera okien [[Xfwm|Xfwm4]] dla wielu estetów jest nie do zaakceptowania. Chwały temu środowisku nie przysporzy spowodowane brakiem synchronizacji szarpanie krawędzi okien podczas ich przemieszczania czy odtwarzanie plików wideo z wyraźnym przesunięciem w poziomie części filmu. Prób poradzenia sobie z tym problemem było już kilka, ale nigdy mało alternatyw. Tym razem Xfwm4 zastąpi zdobywający uznanie szerokich mas menadżer okien Gala z projektu elementary OS.

Pomijając całą genezę i pochodzenia menadżera Gala, jego zbawienny wpływ na wizualną estetykę dynamizmu w Xfce4 wynika z dwóch faktów – Gala jest menadżero-kompozytorem korzystającym z OpenGL (w przeciwieństwie do Xfwm4 działającego na Xrender) oraz Gala prezentuje się i działa wybornie.

Xfce4 + Gala - wierzcie lub nie, ale krawędzie okien są stabilne podczas przesuwania
Xfce4 + Gala – wierzcie lub nie, ale krawędzie okien są stabilne podczas przesuwania

Jak połączyć te dwa elementy (Xfce4 + Gala) ze sobą? Użytkownicy Ubuntu 12.04/12.10/13.04 mają ułatwione zadanie (analogicznie Mint 13/14/15 i pochodne).

  • Najpierw należy zaopatrzyć się w odpowiednie repozytorium – w tym celu dodajemy do systemu miejsce, skąd zainstalujemy menadżer Gala:

    sudo apt-add-repository ppa:elementary-os/daily
    sudo apt-get update
    sudo apt-get install gala dconf-tools

    Narzędzie dconf-tools będzie nam potrzebne do późniejszej, w miarę cywilizowanej konfiguracji menadżera okien,

  • Zmieniamy nasz domyślny menadżer okien – w tym celu kopiujemy do swojego profilu plik z takimi ustawieniami i edytujemy go:

    cp /etc/xdg/xfce4/xfconf/xfce-perchannel-xml/xfce4-session.xml ~/.config/xfce4/xfconf/xfce-perchannel-xml/xfce4-session.xml

    gedit ~/.config/xfce4/xfconf/xfce-perchannel-xml/xfce4-session.xml

    … i zamieniamy w pliku “xfwm4” na “gala”,

  • Teraz czas na dconf-editor. Uruchamiamy go i odnajdujemy ciąg org -> pantheon -> desktop -> gala -> appearance. Po to, by ustawić sobie ‘standardowe’ ułożenie przycisków na belce okna. Parametr button-layout ustawiamy na “:minimize,maximize,close”,
  • Inne istotne dla oka opcje przestawimy w lokalizacjach:

    org -> pantheon -> desktop -> gala -> animations – szybkość animacji podczas minimalizowania, zamykania okien,

    org -> gnome -> desktop -> wm -> preferences – cała reszta, typu motyw graficzny belki okna, fonty, itp.

  • Po wprowadzeniu zmian wylogowujemy się i logujemy na nowo.

    O zaletach tego rozwiązania już wspomniałem, ale są i minusy. Pierwszy minus, to wzrost zużywanej przez taką konstrukcję pamięci. O ile świeże Xubuntu 13.04 po uruchomieniu potrzebowało 189MB pamięci RAM, o tyle po zamianie menadżera okien zapotrzebowanie wzrosło do 231MB. W moim przypadku było to do zaaakceptowania. Kolejny minus, to konieczność posiadania karty graficznej ze wsparciem 3D, a co za tym idzie – konieczne mogą się okazać zamknięte sterowniki, oraz karta pamiętająca w miarę współczesne wydarzenia. Niewielki minus to elastyczność konfiguracji którą w przyszłości będziemy musieli przeprowadzać za pomocą dconf-editor. A poza tym – sprawuje się to wszystko wyśmienicie.

    8 komentarzy

    1. To ja może spytam czy idzie całkowicie wyłączyć animacje (i jak to zrobić)? Zależałoby mi tylko na synchronizacji. btw. Posiada wyłączanie efektów dla okien pełnoekranowych?

    2. org -> pantheon -> desktop -> gala -> animations
      .. i można je wyłączyć

    3. Nareszcie mogę zainstalować Xfce4. Dla mnie opisany wyżej problem był nie do przełknięcia. Teraz system zyskał na estetyce. Świetne rozwiązanie – polecam.

    4. Bardzo ciekawe. Jakiś czas temu zastanawiałem się na Xubuntu lub XFCE w jakimś innym distro, ale wygląd i działanie mnie odrzucało. Teraz korzystam z (ponoć jeszcze niestabilnego) eOS, gdzie Gala śmiga aż miło.

    5. Wszystko pięknie ładnie tylko jak teraz używać serwera x11vnc? Na kliencie mam piękny czarny ekran :/

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Post comment

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.