Gala i zszargana reputacja Xfce4
Jaką sympatią by człowiek nie darzył środowisko [[Xfce|Xfce4]], to obecne zachowanie menadżera okien [[Xfwm|Xfwm4]] dla wielu estetów jest nie do zaakceptowania. Chwały temu środowisku nie przysporzy spowodowane brakiem synchronizacji szarpanie krawędzi okien podczas ich przemieszczania czy odtwarzanie plików wideo z wyraźnym przesunięciem w poziomie części filmu. Prób poradzenia sobie z tym problemem było już kilka, ale nigdy mało alternatyw. Tym razem Xfwm4 zastąpi zdobywający uznanie szerokich mas menadżer okien Gala z projektu elementary OS.
Pomijając całą genezę i pochodzenia menadżera Gala, jego zbawienny wpływ na wizualną estetykę dynamizmu w Xfce4 wynika z dwóch faktów – Gala jest menadżero-kompozytorem korzystającym z OpenGL (w przeciwieństwie do Xfwm4 działającego na Xrender) oraz Gala prezentuje się i działa wybornie.
Jak połączyć te dwa elementy (Xfce4 + Gala) ze sobą? Użytkownicy Ubuntu 12.04/12.10/13.04 mają ułatwione zadanie (analogicznie Mint 13/14/15 i pochodne).
sudo apt-add-repository ppa:elementary-os/daily
sudo apt-get update
sudo apt-get install gala dconf-tools
Narzędzie dconf-tools będzie nam potrzebne do późniejszej, w miarę cywilizowanej konfiguracji menadżera okien,
cp /etc/xdg/xfce4/xfconf/xfce-perchannel-xml/xfce4-session.xml ~/.config/xfce4/xfconf/xfce-perchannel-xml/xfce4-session.xml
gedit ~/.config/xfce4/xfconf/xfce-perchannel-xml/xfce4-session.xml
… i zamieniamy w pliku “xfwm4” na “gala”,
org -> pantheon -> desktop -> gala -> animations – szybkość animacji podczas minimalizowania, zamykania okien,
org -> gnome -> desktop -> wm -> preferences – cała reszta, typu motyw graficzny belki okna, fonty, itp.
Po wprowadzeniu zmian wylogowujemy się i logujemy na nowo.
O zaletach tego rozwiązania już wspomniałem, ale są i minusy. Pierwszy minus, to wzrost zużywanej przez taką konstrukcję pamięci. O ile świeże Xubuntu 13.04 po uruchomieniu potrzebowało 189MB pamięci RAM, o tyle po zamianie menadżera okien zapotrzebowanie wzrosło do 231MB. W moim przypadku było to do zaaakceptowania. Kolejny minus, to konieczność posiadania karty graficznej ze wsparciem 3D, a co za tym idzie – konieczne mogą się okazać zamknięte sterowniki, oraz karta pamiętająca w miarę współczesne wydarzenia. Niewielki minus to elastyczność konfiguracji którą w przyszłości będziemy musieli przeprowadzać za pomocą dconf-editor. A poza tym – sprawuje się to wszystko wyśmienicie.
To ja może spytam czy idzie całkowicie wyłączyć animacje (i jak to zrobić)? Zależałoby mi tylko na synchronizacji. btw. Posiada wyłączanie efektów dla okien pełnoekranowych?
org -> pantheon -> desktop -> gala -> animations
.. i można je wyłączyć
Nareszcie mogę zainstalować Xfce4. Dla mnie opisany wyżej problem był nie do przełknięcia. Teraz system zyskał na estetyce. Świetne rozwiązanie – polecam.
Bardzo ciekawe. Jakiś czas temu zastanawiałem się na Xubuntu lub XFCE w jakimś innym distro, ale wygląd i działanie mnie odrzucało. Teraz korzystam z (ponoć jeszcze niestabilnego) eOS, gdzie Gala śmiga aż miło.
Yay! To działa. Jestem pod wrażeniem. Dzięki.
to juz openbox nie starcza?
Wszystko pięknie ładnie tylko jak teraz używać serwera x11vnc? Na kliencie mam piękny czarny ekran :/
Dzięki wielkie. Śmiga pięknie z XFCE10. Jedynie Alt+Tab czasem nie zaskakuje.