Nowe sztuczki Photivo

Photivo, program o chyba największym stężeniu opcji i suwaków na 1cm kwadratowy monitora, doczekał się kolejnych świetnych innowacji. Tym razem otrzymujemy między innymi menadżer obsługi wsadowej oraz zdecydowanie bardziej przemawiającą do wyobraźni zakładkę edycji lokalnej. Właśnie to ta druga funkcja wywołuje szczególny dreszczyk emocji, bowiem to z nią wkraczamy w kolejny, nowy etap jakości Photivo.

Edycja lokalna (zakładka Local Edit) oznacza ni mniej, ni więcej jak zaznaczanie wybranych obszarów zdjęcia, które będą podlegały naszym machinacjom. Wybór odbywa się tak po prostu, przez wskazanie konkretnego fragmentu kadru, a program sam dopasuje maskę na podstawie pozycji i koloru pikseli wokół naszego wskazania. Takich wskazań możemy dokonać dowolną liczbę, możemy również regulować ich położenie względem siebie (nakładanie), oraz co najważniejsze – za pomocą krzywej określić jasność wybranego regionu (od najciemniejszych pikseli w obrębie koloru naszego wyboru, po najjaśniejsze). To nie wszystko – za pomocą proporcji jasność/kolor określimy ważność każdej ze składowych, próg tolerancji dla pikseli wybranego regionu, oraz korekcję saturacji. Poniższy przykład pokazuje, jak to działa w praktyce:

Photivo – Local Edit Off
Photivo – Local Edit On

Przy odrobinie wprawy za pomocą tego narzędzia można dokonywać cudów. Brakuje może nieco większej świadomości wyboru (podgląd koloru piksela podczas zaznaczania regionu), ale i tak osiągane efekty powinny zadowolić każdego nastawianego na bezkompromisową kontrolę nad obrazem.

Photivo w wersji dla Ubuntu 12.04/12.10, Mint 13/14 oraz pochodnych można zainstalować wprost z mojego repozytorium Highly Explosive (po wcześniejszym dodaniu go do systemu):

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install photivo

A poniżej krótki film instruktażowy wykonany przez autorów, jak bawić się nową zabawką (filmik z pierwszych wdrożeń tej metody, ale nadal aktualny):

httpv://www.youtube.com/watch?v=GUX92hyzzik
 

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.