Zabawa w ‘znajdź różnice’ z DiffImg

Ponieważ nigdy nie jest tak, żeby coś się nie przydało w podręcznej skrzynce z narzędziami, wieczni poszukiwacze doskonałości być może znajdą u siebie miejsce dla programu o nazwie DiffImg, który będzie w stanie wskazać nam różnice pomiędzy dwoma plikami graficznymi. Ta banalna funkcja, w pierwszym odruchu uznana przez wielu za bezużyteczną (jaki koń jest, wszak każdy widzi), po chwili namysłu może okazać się ciekawym uzupełnieniem kontroli jakości naszych zdjęć – wystarczy wspomnieć o możliwości sprawdzenia, czy nie przesadziliśmy ze stratną kompresją grafiki.

Ze względu na liczbę funkcji – a konkretnie jedną – wskazanie różnic pomiędzy dwoma zdjęciami o tym samym rozmiarze, obsługa DiffImg też nie jest czymś karkołomnym. Po uruchomieniu programu ukazuje się nam typowy interfejs, który umożliwi wczytanie naszych próbek – i to praktycznie już wszystko. Z lewej strony zauważymy miniaturki wybranych przez nas zdjęć, oraz mapę różnic w pikselach pomiędzy obrazami. Po kliknięciu w wybrany, otrzymamy jego powiększenie w środkowej kolumnie. Dodatkowo wśród umieszczonych w górnej części programu ikon, odnajdziemy takie pomocne opcje jak ‘Dual Panel’ (podzieli środkową kolumnę na jednoczesny podgląd próbek i/lub mapy różnic), wyróżnienie podkładem kolorystycznym różnic – ‘Display Difference Image’, jak też preferencje programu.

Znajdź trzy szczegóły różniące te zdjęcia

Prawy panel zawiera dane liczbowe dla miłośników statystyk, oraz gdyby ktoś nie zamierzał ich analizować – buźkę symbolizującą, że jest dobrze (nie ma różnic między próbkami), albo jest źle (są spore rozbieżności). Wracając do preferencji program, odkryjemy tam możliwość regulowania transparentności kolorowego podkładu, współczynnik tolerancji podczas kontrolowania pikseli oraz trzy metody porównawcze – porównanie każdego kanały RGB z osobna, uśrednione porównanie kanałów oraz porównanie wg. jasności.

Dosadne wskazanie różnic

Jak widać, wszystko jest pod ręką, proste i czytelne. W taki oto sposób DiffImg pozwoli się nam upewnić, że nasze przetworzone na potrzeby serwisów WWW zdjęcia nie zatraciły jakości/szczegółów. To nie jedyne zastosowanie – tym narzędziem szybko skontrolujemy dokładność wykonanych renderów (z różnymi parametrami/dokładnością), itp.

Program w paczce dla Ubuntu 12.04/12.10 oraz Minta 13/14 można znaleźć w moim repozytorium PPA Highly Explosive.

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install diffimg

Jednocześnie z góry przepraszam miłośników języka francuskiego i włoskiego, gdyż z niewiadomych przyczyn podczas kompilacji gdzieś zawieruszyły się tłumaczenia.
 

1 Response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.