przystajnik

Strzały kontrolowane – Entangle 0.4.1

Entangle 0.4.1, kolejna odsłona świetnego narzędzia służącego kontrolowaniu wpiętego do komputera aparatu fotograficznego i jego parametrów, nie wnosi przełomowych zmian. Lecz zawiera taką ilość poprawek w jakości obsługi i działaniu, że grzechem byłoby nie wypróbowanie tej aplikacji przez miłośników popularnego ‚tethered shooting’, czyli zmiany ustawień aparatu i wyzwalaniu migawki z poziomu komputera.

Główną zmianą jaką dostrzeżemy w tym wydaniu to pojawienie się histogramu, również w trybie podglądu ‚przez obiektyw’. Inną pomocną zmianą, jest szczegółowa lista wspieranych modeli aparatów (nie każdy aparat podłączony przez USB do komputera da się sterować z poziomu programu). Z innych pożytecznych dodatków warto wspomnieć jeszcze o obsłudze przez program profili barwnych, które możemy samodzielnie zaaplikować w ustawieniach, lub zdać się na te systemowe. Cała reszta pozostała bez zmian – czyli główne okno podglądu, nad nim ikony sterujące wyborem katalogu dla zapisu pobieranych zdjęć, ikony podglądu na żywo i wyzwalania migawki, oraz powiększanie/pomniejsza/dopasowanie samego podglądu. Z lewej strony tradycyjnie ujrzymy wszelkie możliwe do przestawienia w naszym aparacie opcje i parametry zdjęć.

Entangle 0.4.1 – widok przez obiektyw

Program w wersji dla Ubuntu 12.04/Mint 13 można zainstalować wykorzystując repozytorium PPA Highly Explosive (jeżeli ktoś go jeszcze nie ma dodanego):

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install entangle

 

Post navigation

2 comments for “Strzały kontrolowane – Entangle 0.4.1

  1. m.
    15 września, 2012 at 9:46

    A jest gdzieś ta lista wspieranych aparatów?

  2. 15 września, 2012 at 9:50

    W Pomocy 🙂

    Można się też wspomóc listą: http://gphoto.org/proj/libgphoto2/support.php

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »