LCD Nurse – wynieście swoje martwe piksele

Na widok małego czerwonego punkcika na LCD niejedna już osoba zaniosła się bolesnym lamentem. Punkcik czasem dla niepoznaki jest seledynowy lub zgoła inny, lecz cel ma ciągle ten sam – druzgotać nasze nerwy i stan skupienia podczas codziennej pracy przy komputerze. Moment jego objawienia się szczęśliwcy traktują jako sygnał do odnalezienia gwarancji na monitor, a pechowcy – do znalezienia ciekawych promocji na sprawne LCD. Martwe piksele potrafią zaleźć za oczy.

LCD Nurse
Okazuje się jednak, że ten beznadziejny przypadek można leczyć domowymi sposobami. Oczywiście gwarancji sukcesu nie ma, ale skoro jest cień nadzieje, to dlaczego by nie wypróbować LCD Nurse.Na początek nieco mędrkowania. Rozwój cywilizacyjny niesie ze sobą rozwój terminologii specjalistycznej i tak też jest w przypadku technologii LCD, na poczet której powołano do życia terminy ‘martwy piksel’ i ‘gorący piksel’. Często terminy te są podawane jako równoważne, jednak tak nie jest. W przypadku LCD martwym jest piksel który nie otrzymuje zasilania i ciągle pozostaje czarny. Gorący piksel to z kolei taki, który nieprzerwanie świeci na biało, lub jedną ze składowych RGB. Istnieje kilka technik (programowych i siłowych) ożywiania martwych i przywoływania do porządku gorących pikseli. LCD Nurse to jednak subtelna siostra miłosierdzia, stąd też prezentowane w tym programie rozwiązanie opiera się na programowym szybkim ‘miganiu’ wybranym rejonem LCD, zawierającym martwy/gorący piksel. Zostało potwierdzone, że taka metoda może wyregulować trefne piksele, choć zależy to od czasu trwania operacji i szczęścia posiadacza takich pikseli.Aplikacja po uruchomieniu wita nas stosunkowo prostym interfejsem i wygaszonym tłem. Wśród niewielu opcji znajdziemy to co najważniejsze, czy regulacja prędkości migotania skażonych rejonów monitora (po wcześniejszym wskazaniu ich myszką), kolor wybrakowane piksela, kolor tła (ułatwia znalezienie pikseli konkretnego typu/koloru). Program automatycznie zapamiętuje i zapisuje wszystkie nasze ustawienia, łącznie z wyrysowaną przez nas mapą pikseli.
LCD Nurse - barwy naszych pikseli
Po wdrożeniu ustawień wystarczy uruchomić procedurę i… Naprawianie takich pikseli może potrwać od 10 minut do 10 godzin (a nawet i dłużej). Niestety, aplikacja nie działa ‘w tle’, dlatego w momencie terapii nie mamy możliwości normalnej pracy na komputerze – ekran jest okupowany przez warstwę ‘leczniczą’, a my nie możemy w nic kliknąć poza przerwaniem działania programu klawiszem ESC. Dlatego też dodatkowo został stworzony wygaszacz ekranu LCD Nurse Saver, który zamiast esów floresów w przerwach użytkowania komputera będzie migał zapamiętanymi przez program pikselami.

Oczywiście nie ma gwarancji, że dla każdego LCD metoda odniesie pożądany skutek. Najlepiej taki defekty wykrywać na etapie zakupu i po prostu wybierać nieuszkodzony sprzęt.

Program można zainstalować z PPA. Dostępne są paczki dla Ubuntu 10.04/10.10/11.04/11.10, analogicznie Mint 9/10/11/12 (pewnie można je wykorzystać i w przypadku Debiana Sid).

sudo add-apt-repository ppa:colingille/freshlight
sudo apt-get update
sudo apt-get install lcdnurse

Jeżeli ktoś zamierza leczenie aplikować podczas wygaszania ekranu, powinien doinstalować również paczkę ‘lcdnursesaver‘. 

3 komentarze

  1. nigdy nie zwróciłem uwagi na badpixele na monitorze 🙂
    przez ciebie zacznę pewnie zwracać

    zawsze natomiast denerwowały mnie niemiłosiernie bady na matrycy d70s 😉

  2.  A wiesz ile ja już przeżyłem zawałów podczas obróbki zdjęć i prób usuwania paprocha z fotki, który nie chciał zejść? I przesuwam okno ze zdjęciem a czarny piksel zostaje w miejscu. Koniec końców na szczęście, okazywało się, że to tylko coś się przykleił do LCD i woda ze szmatką czyniła cuda 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.