Nowy Cinnamon 1.3

Zdopingowani odzewem społeczności i pochlebnymi opiniami, developerzy Minta nie zasypiają cynamonu w popiele. Niecały miesiąc po wydaniu świetnie rokującego środowiska Cinnamon 1.2, dziś w repozytoriach Minta pojawiła się kolejna wersja 1.3. Wizualnie nie odczujemy różnicy – tematy graficzne z wersji 1.2 zachowują się i wyglądają tak samo, ale pojawiło się sporo nowości na zupełnie innych odcinkach użyteczności:

Panele

Wszystkie elementy znajdujące się na panelach od dzisiaj są oddzielnymi apletami. Z poziomu preferencji Cinnamona aplety można dodawać, usuwać, a używając myszki można je dowolnie przeciągać po panelu (między panelami) i w ten sposób posegregować je według własnego uznania. Każdy element może być usunięty czy też zastąpiony zewnętrznym kodem (zachowującym standardy apletu rzecz jasna).

Pozorny bałagan z apletami - rób z nimi co zechcesz

Ustawienia

Przebudowie uległo polecenie Cinnamon Settings. Oprócz rozszerzenia poprzednich możliwości, zostały do niego dodane niemal wszystkie ustawienia wpływające na wyglądu pulpitu – obramowanie okien, temat GTK/ikon/wskaźnika, czcionki, ułożenie przycisków sterujących na belce okna, itp. Koniec z kluczeniem pomiędzy dwoma – trzema różnymi konfiguratorami.

Jeden ekran, by rządzić wszystkimi

I cała reszta

Poprawiono również zgłoszone błędy, zachowanie się menu (ikony, wyniki poszukiwań, kontrola nad podświetlaniem przycisków, itp), jakość domyślnego tematu graficznego.

Nastąpił też wyraźniejszy podział pomiędzy apletami, a rozszerzeniami. W skróci brzmi on tak – „Jeżeli rozszerzenie ingeruje w panele – to jest apletem i trzeba je przerobić do standardu apletów. W każdym pozostałym przypadku niech pozostanie rozszerzeniem.”.

Podsumowanie? Jak zwykle, zmian niby może nie ma dużo, a cieszą. Są to namacalne rozwiązania wykorzystywane przez użytkownika w codziennym użytkowaniu środowiska. Jak wielu zauważy, pojawiają się jeszcze niedoskonałości (głównie podczas przeciągania apletów – generuje się często dodatkowy separator), ale przy tym tempie rozwoju i współpracy ze środowiskiem, jestem spokojny o dalszy rozwój Cinnamona.

Wszyscy użytkownicy Minta znajdą to środowisko w oficjalnych repozytoriach. Natomiast, jeśli ktoś używa Ubuntu, musi dodać sobie odpowiednie repozytorium:

sudo add-apt-repository ppa:merlwiz79/cinnamon-ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install cinnamon
 

0