Pokochać Launchera

Konfiguracja zachowań launchera
Jakby na tę sprawę nie spojrzeć, Ubuntu z Unity i nowym paskiem po lewej stronie wywołuje skrajne emocje. Jedni za takie rozwiązanie daliby się już poćwiartować, tak im przypadło do gustu, innych z kolei launcher doprowadza do szewskiej pasji i bezgłośnych obelg rzucanych na wszystkie strony. Wśród wielu argumentów pojawia się przede wszystkim ten, że launcher może by się i sprawdzał w codziennej pracy, gdyby był choć trochę konfigurowalny (tak po prostu, bez żadnej magii w terminalu). Szczególnie poszkodowani poczuli się użytkownicy kilku monitorów, z którymi Unity współpracuje, nazwijmy to, nieciekawie.W częściowej odpowiedzi na powyższe, ekipa z Canonical odpowiedzialna za wystrój i działanie Unity, ogłosiła na swojej stronie projekt LauncherReveal. Po ściągnięciu programu, jego rozpakowaniu i uruchomieniu (rozpakujemy do katalogu, udajemy się doń i uruchamiamy LauncherReveal), okazuje się, że to prosty symulator zachowań paska w zależności od kilku parametrów na które w końcu możemy mieć wpływ:

Launcher reveal: push for 100 ms
Po jakim czasie po osiągnięciu przez kursor lewej krawędzi ekranu ma się pojawić pasek. Im mniejsza wartość, tym pasek będzie bardziej responsywny.

Pass display edge: push for 150 ms
Gdy wyświetli się pasek, ten parametr zapobiega przesunięciu kursora na sąsiadujący ekran (blokada przez określoną ilość czasu).

Event sampling period: 50 ms
Czas określający długość interwałów próbkowania nacisku na lewą krawędź. Każda próbka przez określony czas zbiera informacje o ruchu kursora i na jego podstawie określa, czy pasek ma się pojawić, czy nie. W przełożeniu na normalny język – im czas krótszy, tym trudniej wywołać pasek.

Cursor travels freely after crossing display edges for 1000ms
Podczas przekraczania granicy ekranów (z monitora na monitor), czas bezkarności pozwalający na manipulacje przy lewej/prawej krawędzi bez wywoływania paska.

Cursor travels freely at velocities over 1000000 pixels/sec
Pozwala określić prędkość kursora w px/s, poniżej której przesuwanie kursora z jednego ekranu na drugi uruchamia wariant odkrycia paska. Im niższa wartość, tym dokładniej trzeba celować w lewą krawędź by pasek się pojawił.

Hold cursor at right edge of displays (true)
Przytrzymuje kursor po prawej stronie ekranu.

Show Launcher proximity shadow (true)
Zbliżanie kursora do lewej krawędzi ekranu sygnalizowane jest pojawianiem się tam cienia (możliwość pojawienia się paska).

Jak widać, opcje w większości dotyczą wygody użytkowników konfiguracji multi-monitorowej. Całość służy do zebrania informacji, przy jakich ustawieniach i parametrach praca z paskiem Unity daje użytkownikom najwięcej radości. Nie wiem też czy menu z tymi parametrami znajdziemy w finalnym wydaniu Ubuntu 12.04. Wydawałoby się to logicznym posunięciem – dać możliwość dostosowania interfejsu do swoich potrzeb. Jednak w dobie minimalizowania ilości informacji z jaką musi się zmagać użytkownik… Odczucia i ew. pomysły po przetestowaniu tego prototypu można zgłaszać w komentarzach na stronie projektu.

Co do samego Launchera, to poza jego niewątpliwym urokiem, dużemu zaangażowaniu twórców i wizji przyświecającej temu rozwiązaniu, brakuje mi w nim dwóch rzeczy. Szybszego znikania paska, gdy zjadę z niego kursorem oraz… Braku wdrożenia najsensowniejszego rozwiązania rodem z GNOME-Shell i wyzwalania launchera po wjechaniu w lewy góry róg ekranu. Odpadłaby wtedy cała masa dziwnych i pokrętnych parametrów jak te opisane powyżej. 

0

2 komentarze

  1. A da się zrobić tak, aby launcher był widoczny cały czas, i okna by go nie zasłaniały, ani nie wyświetlały się pod nim?

  2. Jest taki blog:”Ubuntu Pomoc”,tam znajdziesz wszystko i zdziwisz się jak bardzo konfigurowalne jest nowe Ubuntu…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.