Darktable 0.9

Cztery miesiące po poprzedniej wersji zespół developerów Darktable udostępnił kolejne wydanie o numerze 0.9. Po raz kolejny zostajemy zaskoczeni mnogością wprowadzonych zmian w tym szybko rozwijającym się edytorze zdjęć RAW. Nie ukrywam, że program ten jest moim faworytem w zakresie obróbki obrazu na Linuksie. Nigdy jeszcze edytowanie fotografii nie było tak przyjemne, intuicyjne i podane w tak przystępnej formie, na dodatek z wykorzystaniem nowoczesnych technologii które stały się już codziennością (multithread, OpenCL) i był najwyższy czas, by ktoś je w Linuksie wdrożył do sensownego działania. Dla niektórych użytkowników gorszą wiadomością jest to, że program ma swoje wymagania – wielordzeniowy procesor i min. 2GB pamięci jest mile widziane. Lecz w zamian otrzymujemy narzędzie, którym jesteśmy w stanie przetworzyć niemal każdy aspekt obrazu. Wyostrzanie, kadrowanie, korekcja obiektywu, tworzenie HDR’ów (kilka klatek!), zmiękczanie, tonowanie, emulacja filtra połówkowego, kontrola prześwietleń i niedoświetleń, mikser kanałów, kontrast zwykły i wg. kolorów, system stref tonalnych i długo by jeszcze wymieniać. Dla osób obrabiających zdjęcia pod Linuksem program jest niemal obowiązkową pozycją.

Darktable 0.9

Możliwość włączenia/wyłączenia korzystania podczas obróbki z mocy karty graficznej – wsparcie dla OpenCL (tylko sterowniki własnościowe)

Ustawienia (OpenCL)

Pseudo-warstwy – nakładanie wyniku działania wtyczki z określoną siłą i efektem (mnożenie, dzielenie, rozjaśnianie, ściemnianie, itp)

Efekt i jego nakładanie

Wtyczka do usuwania plam/kurzu

Usuwanie skaz

Redukcja oświetlenia na zdjęciu

Low Light Vision

Nowe metody odszumiania (non-local-means)

Wtyczka do tworzenie ramek wokół zdjęć

Do programu dołączono część poprawek z Google Summer of Code

Szybszy mapowanie kolorów (HDR)

Domyślne tagowanie zmienionych zdjęć (tag darktable|changed)

Wiele, wiele innych zmian w kodzie – optymalizacja, czyszczenie, przyśpieszenie działania, nowe wtyczki, poprawki w interfejsie itp.

Wtyczki

Program znajdzie się przypuszczalnie dziś lub jutro w PPA Darktable Releases, a skorzystać z niego możemy dodając repozytorium do systemu:

sudo add-apt-repository ppa:pmjdebruijn/darktable-release
sudo apt-get update
sudo apt-get install darktable

… bądź to samo za pomocą Menadżera Oprogramowania.
 

0