przystajnik

XnViewMP 0.35

Sukcesywnie i konsekwentnie widać postęp w rozwoju najładniejszej i najbardziej funkcjonalnej przeglądarki plików graficznych dla Linuksa. Bo XnViewMP nie można zarzucić braków w zaprojektowanym GUI czy w funkcjonalności. Przeglądarka ma pokazywać pliki graficzne i ta potrafi wyświetlić 400 formatów. A jeśli jeszcze do tego program potrafi zaszeregować zdjęcia wg. znaczników i kategorii, wysyłać pliki na serwer FTP lub publikować zdjęcia w popularniejszych serwisach, edytować dane IPTC/XMP, dowolnie zmieniać swój wygląd, dokonywać konwersji plików graficznych z nakładaniem mnóstwa efektów (sic! Polecam zapoznać się ze skrótem ctrl+u), otwierać pliki w wybranych programach, itp itd… To można tylko bić brawo.

Są jednak złe i dobre wieści. Złe to takie, że projekt nie udostępnia źródeł. Dobre zaś są takie, że XnViewMP trafił do repozytoriów PPA Ubuntu. Teraz wystarczy dodać:

# Dla Ubuntu Lucid Lynx 10.04
sudo add-apt-repository ppa:ferramroberto/lucidextra

# Dla Ubuntu Maverick Meerkat 10.10
sudo add-apt-repository ppa:ferramroberto/maverickextra

I wykonać..

sudo apt-get update
sudo apt-get install xnview

Dla tych którzy nie mogą skorzystać z repozytoriów, binarka 32/64bitowa dostępna jest są na forum programu.

http://download.xnview.com/XnViewMP-linux-x64.tgz
http://download.xnview.com/XnViewMP-linux.tgz
 

Post navigation

5 comments for “XnViewMP 0.35

 1. 1 lutego, 2011 at 4:16

  Masz błąd w „sudo apt-get get update”.

 2. 1 lutego, 2011 at 7:30

  Dzięki, poprawione 🙂

 3. 1 lutego, 2011 at 11:39

  Jak dla mnie najbardziej funkcjonalna i dopracowana estetycznie (design) jest Picasa, pomijając oczywiście domyślne kolory i czcionki, które ze względu na pochodzenie (win) wyglądają jak wyglądają.

 4. 7 lutego, 2011 at 13:49

  coś cholera te repo nie działają. W każdym razie do 10.04 nie działa (nie mogę dodać „Error reading https://launchpad.net/api/1.0/~ferramroberto/+archive/lucidextra: HTTP Error 404: Not Found
  „) a 10.10 też nie do końca „W: Nie udało się pobrać http://ppa.launchpad.net/ferramroberto/lucidextr/ubuntu/dists/lucid/main/binary-i386/Packages.gz 404 Not Found”

 5. Lookanio
  17 lutego, 2011 at 16:23

  Potwierdzam i także polecam.
  Dawno temu używałem jeszcze poprzedniego XnView, który jednak straszył potwornie motif-em i odstawiłem go. Nowy XnView prezentuje i działa wyśmienicie. Moja podstawowa przeglądarka na linuksie i windows.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »