XFCE4 i IplaLite?

Nim na tytułowe pytanie odpowiemy retorycznym zwrotem ‚A po co?’, spróbujmy sobie z problemem poradzić poznając zachowania wroga.

Otóż, wypełniając po kolei wymogi programu, (np. instalacja AdobeAir – niezbędne), dowiadujemy się jeszcze, że IplaLite posiada istotną cechę:

(…)
Obsługiwane środowiska pulpitu: GNOME, KDE;
(…)
Do poprawnego działania aplikacji ipla w systemie Linux wymagany jest zainstalowany dodatek KWalletManager – dla systemów bazujących na KDE, lub Gnome-Keyring – dla systemów bazujących na Gnome.
(..)

A jeżeli korzystamy z XFCE4? Możemy mieć nadzieję, że program nie sprawdza w jakim środowisku jest uruchomiany. Jednak IplaLite sprawdza i w ten sposób znajdujemy się w niewielkiej kropce.

Na początku brakuje nam najpewniej gnome-keyring, który instalujemy za pomocą apt-get i dodajemy do swoich programów startowych (menu->ustawienia->sesja i uruchamianie->automatyczne uruchamianie->dodaj->polecenie: gnome-keyring-daemon).

Idziemy dalej w zaparte – próbujemy przekonać IplaLite, że jednak działa pod Gnome. Tworzymy skrypt /opt/iplalite/bin/iplastart (jako root) a w nim:


#!/bin/bash
export GNOME_DESKTOP_SESSION_ID=1
/opt/iplalite/bin/iplalite

Nadajemy mu odpowiednie prawa: chmod 755 /opt/iplalite/bin/iplastart. Teraz zerkamy na pulpit – będzie sie tam znajdował aktywator IplaLite. Klikamy prawym przyciskiem, wybieramy edytuj aktywator, w linii ‚Polecenie’ zamieniamy nazwę z ‚iplalite’ na ‚iplastart’ (polecenie, nie ścieżkę).

Jeżeli czegoś nie przeoczyliśmy, kliknięcie na aktywator powinno uruchomić aplikację.

Co do Ipla. Szczerze mówiąc, to trafiłem tam przez przypadek, poszukując transmisji Live. Uruchomiłem aplikację zwalczając problemy, gdyż był to mój obywatelski obowiązek. Po zapoznaniu się z ofertą, utwierdziłem się w przekonaniu, że nie jestem odbiorcą docelowym udostępnionych audycji, filmów i rozrywki (być może coś jednak tam znajdę). Pouczające doświadczenie – nie pchaj się tam, gdzie jest za kolorowo.
 

0