przystajnik

XFCE4 i IplaLite?

Nim na tytułowe pytanie odpowiemy retorycznym zwrotem ‚A po co?’, spróbujmy sobie z problemem poradzić poznając zachowania wroga.

Otóż, wypełniając po kolei wymogi programu, (np. instalacja AdobeAir – niezbędne), dowiadujemy się jeszcze, że IplaLite posiada istotną cechę:

(…)
Obsługiwane środowiska pulpitu: GNOME, KDE;
(…)
Do poprawnego działania aplikacji ipla w systemie Linux wymagany jest zainstalowany dodatek KWalletManager – dla systemów bazujących na KDE, lub Gnome-Keyring – dla systemów bazujących na Gnome.
(..)

A jeżeli korzystamy z XFCE4? Możemy mieć nadzieję, że program nie sprawdza w jakim środowisku jest uruchomiany. Jednak IplaLite sprawdza i w ten sposób znajdujemy się w niewielkiej kropce.

Na początku brakuje nam najpewniej gnome-keyring, który instalujemy za pomocą apt-get i dodajemy do swoich programów startowych (menu->ustawienia->sesja i uruchamianie->automatyczne uruchamianie->dodaj->polecenie: gnome-keyring-daemon).

Idziemy dalej w zaparte – próbujemy przekonać IplaLite, że jednak działa pod Gnome. Tworzymy skrypt /opt/iplalite/bin/iplastart (jako root) a w nim:


#!/bin/bash
export GNOME_DESKTOP_SESSION_ID=1
/opt/iplalite/bin/iplalite

Nadajemy mu odpowiednie prawa: chmod 755 /opt/iplalite/bin/iplastart. Teraz zerkamy na pulpit – będzie sie tam znajdował aktywator IplaLite. Klikamy prawym przyciskiem, wybieramy edytuj aktywator, w linii ‚Polecenie’ zamieniamy nazwę z ‚iplalite’ na ‚iplastart’ (polecenie, nie ścieżkę).

Jeżeli czegoś nie przeoczyliśmy, kliknięcie na aktywator powinno uruchomić aplikację.

Co do Ipla. Szczerze mówiąc, to trafiłem tam przez przypadek, poszukując transmisji Live. Uruchomiłem aplikację zwalczając problemy, gdyż był to mój obywatelski obowiązek. Po zapoznaniu się z ofertą, utwierdziłem się w przekonaniu, że nie jestem odbiorcą docelowym udostępnionych audycji, filmów i rozrywki (być może coś jednak tam znajdę). Pouczające doświadczenie – nie pchaj się tam, gdzie jest za kolorowo.
 

Post navigation

2 comments for “XFCE4 i IplaLite?

 1. Gosc
  30 marca, 2012 at 21:03

  Dzięki za poradę. Działa też na Lubuntu 11.10.

  Nie trzeba instalować gnome-keyring, ponieważ jest to już w systemie ale trzeba to wybrać w menu programów startowych.
  Reszta tak samo i działa.

 2. dobrus1
  1 stycznia, 2013 at 12:51

  Dzięki za sposób na uruchomienie Ipli na Mint 13 64 bit

  Działa. Na mincie 64 bity to śmiga dużo szybciej jak na ubunciaku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »