Liczby i przeglądarki

Parę wpisów wstecz temu, udowadniałem sobie i Wam, jakim przełomem może się okazać przeglądarka Midori, która uzyskiwała w testach prędkościowych zupełnie przyzwoite wyniki. Wyniki w porównaniu do Firefoksa 3.5 były nawet świetne, przyrost prędkości rzędu 30% – 40%. Zupełna bomba, jak na amatorską przeglądarkę rozwijaną przez dość skromną liczbę developerów.

Ponieważ sytuacja na rynku przeglądarek dynamiczną jest, z ciekawości postanowiłem uzupełnić dane o Google Chrome Beta, które ostatnio pojawiło się dla Linuksa (w wersji oficjalnie ogłoszonej i anonsowanej na stronie Google). Dokonałem dodatkowych testów na laptopie z Ubuntu 9.04, za pomocą tych samych stron co poprzednio (SunSpider oraz JSBenchmark).

Dla pewności powtórzyłem testy dla pozostałych przeglądarek (nowszych wersji, bo Firefox to już 3.5.5 a Midori to 0.2.1), ale nie przyniosły zmian. Oczywiście powyłączane miałem wszelkie dodatki typu blokowanie reklam, itp. A wyniki…

404.g-net.pl


Cóż mogę powiedzieć… Ja naprawdę lubię Firefoksa, ale liczby w benchmarkach go dewastują…

404.g-net.pl


Nie wiem, czy to przypadłość Firefoksa tylko pod Linuksem, ale daje to bardzo do myślenia.

Jeżeli ‚coś’ się nie zmieni w Gecko, to możemy niedługo zastanawiać się, po co Firefox wspiął się tak wysoko na drabinkę, skoro z takim hukiem wylądował. Zasadniczo podchodzę do Google i ich polityki wobec danych użytkownika z dużą rezerwą. Ale jeżeli światła dziennego nie ujrzy jakaś afera w tym temacie z udziałem tej firmy, to wątpię, czy coś zatrzyma pochód ich produktów, a na pewno Google Chrome. Chyba, że Firefox zacznie w końcu mocniej prężyć muskuły.

AKTUALIZACJA

Wykonałem testy dla kolejnych przeglądarek i dodałem do zestawienia Firefoksa w wersji 3.6b4 i 3.7a1pre. Poprawiają ogólny wizerunek tej przeglądarki, choć do lidera nadal długa droga. Midori oparta na WebKit’cie jest już w zasięgu nowego Firefoksa.

Przepuściłem także przez maszynę testującą Operę 10.10. Niestety, wyniki są kompletnie nieadekwatne do zachowania tej przeglądarki. Strony wyświetlają i przełączają się w miarę sensownie, a wg. testów Opera stoi w miejscu i nie działa – JSBenchmark to 50 punktów (im więcej tym lepiej), SunSpider to 7450 ms (sic! Im mniej tym lepiej). Może znajdę jakiś tajny przełącznik w tej przeglądarce 🙂

0