Stój, kiedy piszę

Temat niewdzięcznego touchpada powraca jak starta płyta wyrzucona przez okno. Mianowicie ma on (touchpad) niezdrowe tendencje to działania w najmniej oczekiwanym momencie, np. kiedy nocną porą po omacku próbujemy wypisywać wzniosłe hasła na klawiaturze. Lekkie maźnięcie dłonią i wypociny ulatują, bądź w najlepszym wypadku musimy je odnajdywać pod stosem okienek.

Niewdzięczne jest również to, że od paru wydań Ubuntu, konfigurator urządzenia wskazującego nie dorobił się normalnej opcji działania w tle i pilnowania wyłączania touchpada podczas pisania. Więc puszczamy zdartą płytę na nowo. Musimy włączyć sobie SHMConfig oraz odpalić ‚coś’, co będzie doglądało stanu klawiatury.

Sprawy dawniej były prostsze, bo żeby włączyć SHMConfig, wystarczyła opcja w /etc/X11/xorg.conf. Obecnie trzeba nakarmić odpowiednimi informacjami daemon’a HAL’a. A teraz tworzymy plik /etc/hal/fdi/policy/shmconfig.fdi i umieszczamy w nim:


<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<deviceinfo version="0.2">
<device>
<match key="input.x11_driver" string="synaptics">
<merge key="input.x11_options.SHMConfig" type="string">on</merge>
</match>
</device>
</deviceinfo>

Trzeba też upewnić się, że mamy zainstalowane paczki: xserver-xorg-input-synaptics, gsynaptics, touchfreeze.

xserver-xorg-input-synaptics zawiera między innymi narzędzia synclient oraz syndaemon, przydadzą się,
gsynaptics to na późniejsze poprawienie humoru – graficzny konfigurator ustawień touchpada,
touchfreeze to przydatna pchełka siedząca w systray’u i dająca dostęp do szybkich ustawień, jak ma się zachować touchpad podczas pisania

W zasadzie, bezapelacyjnie potrzebna jest tylko pierwsza paczka, ale i pozostałe nie zaszkodzą. Dzięki nim mamy też teraz możliwość wyboru. Dodajemy do autostartu (system -> preferencje -> programy startowe):

– albo polecenie syndaemon -t -d -i 4,
– albo programik touchfreeze

Powyższe przy starcie systemu włączy blokowanie touchpada w odpowiednich momentach.

Cóż, wszystko mamy dopisane, dodane, zatwierdzone. Pozostaje zresetować HAL’a i X’y. Bądź, zresetować komputer.
 

0