przystajnik

Sposób na Firefoksa

Poza zrozumiałym szacunkiem i wdzięcznością, mam do Firefoksa żal z racji jego opieszałości. Owszem, od wersji bodajże 1.5, używam cały czas tego samego profila – zakładki, hasła, itp. Przeglądarka z kolejnymi nowymi aktualizacjami coś tam sobie w tym katalogu modyfikowała i wszystko działało. Jednak, z wersji na wersję zauważalnie wolniej. Zacząłem bawić się w kasowanie zakładek, tworzenie nowych profili, itp. Nic. Cały czas jakbym młotkiem drzewo rąbał. Opóźnienia przy wpisywaniu adresu, nie wspomnę o otwieraniu i zamykaniu przeglądarki. Podstawowe tricki nie chciały do końca zadziałać:

– zmniejszenie w ustawieniach pamięci historii – do 5ciu dni,
– zmniejszenie pamięci podręcznej do 10 MB,
– wyłączenie wyszukiwania podczas wpisywania tekstu

A potem pozostało już czysto cybernetyczne znachorstwo – rzeczy, które robi każdy, nie wie dlaczego, ale od wieków to robiono i pomagało. Pliki bazodanowe .sqlite w których Firefox trzyma wszystkie ważne rzeczy, jak każdą bazę danych można optymalizować. I tu przyda się nam program sqlite3, który należy zainstalować (sudo apt-get install sqlite3).

Wyłączamy teraz kompletnie Firefoksa, oraz wypisujemy w konsoli formułkę (jako zwykły user, bez sudo):


for a in ~/.mozilla/firefox*/*/*.sqlite; do sqlite3 $a 'VACUUM;'; done

Pętelka zoptymalizuje nam pliki .sqlite w katalogach Firefoksa 3.0 i 3.5 (w zależności jakiego używamy, a czasem są obydwa).

Efekt? Odczuwalne przyśpieszenie startu i zamykania przeglądarki, wpisywanie adresu w pasku nie zacina przeglądarki – parę innych sprawności Lisek pewnie też nabył. Generalnie, można się cieszyć.
 

Post navigation

5 comments for “Sposób na Firefoksa

 1. 29 listopada, 2009 at 1:55

  Można użyć też jednego z dostępnych rozszerzeń do tego zabiegu: https://addons.mozilla.org/pl/firefox/search?q=sqlite%20vacuum

  Polecam 🙂
  Ja osobiście robię to od czasu do czasu skryptem napisanym w bashu, nie wklejam go tu bo ma parę znaków, zostawię link tylko (podany jako moja www)

 2. 29 listopada, 2009 at 7:49

  @grzegrz

  O, widzę, że ma też opis z tym tmpfs – też nad tym się zastanawiałem, ale Firefox zaczął mi już w miarę składnie działać.

 3. 29 listopada, 2009 at 11:29

  Firefox 3.5 i nowsze nie ma opcji przechowywania historii „do … dni” tylko „od… dni”.

  Polecam swój poradnik: http://grzglo.jogger.pl/2009/08/13/jak-przyspieszyc-firefoksa-3-5-lub-nowszego/

 4. 29 listopada, 2009 at 11:39

  @grzegorz

  Nie załapałem – u mnie w opcjach w Firefoksie 3.5.5 stoi: ‚pamiętaj historię przeglądania przez co najmniej XX dni’. Czyli może nie ‚od …. dni’ a ‚przez …. dni’?
  Z drugiej strony ‚do … dni’ a ‚, a ‚przez …. dni’ – jak dla mnie to bardzo bliskoznaczne stwierdzenie 🙂

 5. maq
  29 listopada, 2009 at 23:30

  jest szyyyyybciej , dzięki 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »