Dobre rady PowerTOP’a

Znacie program PowerTOP? Jeśli znacie, to pewnie zdarzały się wam przemyślenia nad tym, jak wykorzystać jego porady nt. oszczędności energii w Waszych laptopach (i nie tylko). Pokrótce – program analizuje i określa które procesy i jakie ustawienia pożerają najwięcej energii z cennej baterii.

W większości przypadków, PowerTOP pokazuje gotowe polecenie, które wystarczy wkleić w terminal (albo użyć skrótu klawiszowego). Jeśli zatem zebrać w jeden skrypt te wszystkie polecenia, otrzymamy gotowca, który w momencie przejścia na zasilanie bateryjne, wyłączy nam parę zbędnych udogodnień, co zaowocuje dłuższą żywotnością baterii.

Skrupulatnie zatem wynotowałem sobie, co rzeczony program mi podpowiedział, utworzyłem sobie plik 20-energy.sh (dlaczego taka nazwa, o tym za chwilę). I tam wkleiłem:

#!/bin/bash
echo 5 > /sys/bus/pci/drivers/iwl3945/0000:03:00.0/power_level
# usbcore.autosuspend=1 to the kernel command line in the grub config
for i in `find /sys -name autosuspend -exec echo {} \;` ; do echo „1” > $i ; done
echo 1500 > /proc/sys/vm/dirty_writeback_centisecs
echo min_power > /sys/class/scsi_host/host0/link_power_management_policy
/usr/bin/hal-disable-polling –device /dev/cdrom

UWAGA, te polecenia są przydatne w przypadku mojego laptopa. Wy użyjcie tego, co uruchomiony PowerTOP podpowie.

Powyższy skrypt włącza tryb oszczędzania energii przez kartę wifi, włącza autosuspend portów usb, przełącza jakieś zasilania, wyłącza automagiczną obsługę DVD/CDROM, itp.

I teraz mamy dwa rozwiązania – albo niech ten skrypt się uruchamia przy starcie komputera (uwaga na wyłączenie funkcjonalności wykrywania płyt w DVD/CDROM i innych udogodnień), albo niech uruchomia się w trakcie przejścia na baterię. Wybrałem drugi sposób i aby to zadziałało, wrzuciłem stworzony plik do katalogu /etc/acpi/battery.d/ (stąd ta nazwa). Nadałem mu prawa skryptu wykonywalnego – sudo chmod a+x /etc/acpi/battery.d/20-energy.sh. I tyle.

A osoby z zacięciem mogą stworzyć skrypt, który po przełączeniu się na zasilanie stałe, włączy z powrotem próbkowanie w poszukiwaniu nośnika i inne opcje, które wyłączyliśmy.
 

0

3 komentarze

  1. Odświeżam starego kotleta. Ale chciałbym zapytać, skąd „wydobyłeś” te polecenia, które umieściłeś w skrypcie?

  2. No tak, kotlet jak nic – te moje wywody odbywały się na podstawie PowerTop w wersji 1.xx, gdzie te komendy/podpowiedzi były pokazywane gdzieś na dolnym pasku. W obecnej wersji 2.xx – nie mam pojęcia, skąd to wydobyć. Program zrobił się ‚userfriendly’ i wszystko robi sam, ale o niczym nie informuje. Pozostaje szukanie w google podpowiedzi nt. terminów pokazywanych w zakładce ‚Tunables’.

  3. ku pamięci.
    polecenia będą w zakładce tuning wygenerowanego html`a
    #powertop –html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.