przystajnik

Jak Jaunty spotkał najnowsze sterowniki Nvidii

Wpis ten dedykuję wszystkim osobom, które z przekrwionym uporem w oczach próbują podnieść swoje umiejętności i przejść z poziomu Zwykłego Użytkownika na poziom Guru Od Kompilacji Sterowników (lans +150). Samo zdobywanie wiedzy nt. kompilacji nie jest złe, ale jest to hobby nie do zaakceptowania, gdy staje w poprzek codziennego, normalnego uruchomienia komputera. Szczególnie dla naszych domowników. Nikt wszak nie lubi narzekań Xorg’a, że nie może odpalić trybu graficznego.

Zawiodą się niestety wszyscy Ci, którzy w wygodnych fotelach i z kubełkiem kawy, oczekują na setki soczystych akapitów, opiewających żeglugę po opcjach kompilatora i innych sztuczkach, zmierzających w kulminacji do otrzymania upragnionego pliku nvidia.ko (i pochodnych). Z przybywającym wiekiem (siłą rzeczy) i tkanką tłuszczową (siłą woli), człowiek robi się po prostu wygodny i wtedy dobrze jest znać proste receptury na proste sprawy.

Mamy XXI wiek i w niepamięć powoli odchodzi wizerunek zgarbionej garstki hackerów linuksowych, kompilujących co się da i dla udowodnienia, że jednak się da. Teraz czarną robotę odwalają wykwalifikowani w tym miłośnicy, a efekty ich pracy możemy podziwiać choćby w PPA, moich ulubionych ostatnimi czasy. Jak wiadomo, Ubuntu Jaunty w oficjalnych repozytoriach posiada sterowniki w wersji 180.44 – mowa oczywiście o sterownikach dla wciąż wspieranych nowszych kart. A jeśli ktoś ‚musi’ mieć najnowsze i najlepsze (w tym przypadku 185.18.14)?

Wtedy dodaje sobie do /etc/apt/sources.list:

(UWAGA – jeżeli nie posiadasz sterowników Nvidii instalowanych w normalny sposób z repozytoriów i system twój jest skażony różnymi próbami, kompilacjami z *.run, itp – zostałeś ostrzeżony, niekoniecznie wszystko pójdzie jak przewidział autor)

# nvidia 185.18
deb http://ppa.launchpad.net/thefirstm/ppa/ubuntu jaunty main

Wykonuje:

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

I po resecie (jakie to nieprofesjonalne) systemu posiada najnowsze sterowniki Nvidii. Prosto, wygodnie, i ileż kalorii zaoszczędzonych.
 

Post navigation

8 comments for “Jak Jaunty spotkał najnowsze sterowniki Nvidii

 1. dominik
  29 czerwca, 2009 at 23:56

  deb http://ppa.launchpad.net/brandonsnider/ppa/ubuntu jaunty main
  Są dostępne już 190 z vdpau

 2. 1 lipca, 2009 at 8:04

  Zaraz po zainstalowaniu tych sterowników pojawił się u mnie jeden uciążliwy błąd. Przestało działać klikanie w touchpad. Potem odinstalowałem sterownik i wróciłem do 180 , ale to nie pomogło. Zainstalowałem gSynatpiks, ale on też nic nie poradził. Może mi ktoś pomóc?
  Mam Minta 7 grafika Nvidia 9200M a wszystko to w Samsungu R510.

 3. mq
  2 lipca, 2009 at 0:51

  mmm…
  może spróbuj poszukać w /etc/X11 jakiegoś backupu xorg.conf

 4. 2 lipca, 2009 at 9:07

  Już sobie poradziłem i przy okazji wszystko opisałem tu:
  http://www.dantehome.pl/2009/07/problem-z-touchpadem.html

 5. 2 lipca, 2009 at 18:53

  @dante

  A ty wiesz, że ja dopiero teraz zauważyłem, że mi tap na touchpadzie nie działa również? 🙂 Cały czas siedzę z dołączoną mychą, więc wystąpienia kataklizmu nie zauważyłem…

 6. ffatman
  2 lipca, 2009 at 20:23

  Fakt, linia 185 to nie najnowsze. Do linii 190 podchodziłem już 2x (paczki z ppa) i 2 razy porażka. Najpierw był bug a i teraz wywalają pół oprogramowania z systemu (m.in. wszystko co xine).

 7. 2 lipca, 2009 at 20:26

  @ffatman

  Cóż, ale z odłamu ‚stable’, 185.18.14 raczej nadal jest ostatnim wydaniem.

 8. ffatman
  6 lipca, 2009 at 16:18

  W rzeczy samej, jeżeli nic się nie zmieniło… zerknę do synaptica… się nie zmieniło.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »