przystajnik

Jak Jaunty spotkał najnowsze sterowniki Nvidii

Wpis ten dedykuję wszystkim osobom, które z przekrwionym uporem w oczach próbują podnieść swoje umiejętności i przejść z poziomu Zwykłego Użytkownika na poziom Guru Od Kompilacji Sterowników (lans +150). Samo zdobywanie wiedzy nt. kompilacji nie jest złe, ale jest to hobby nie do zaakceptowania, gdy staje w poprzek codziennego, normalnego uruchomienia komputera. Szczególnie dla naszych domowników. Nikt wszak nie lubi narzekań Xorg’a, że nie może odpalić trybu graficznego.

Zawiodą się niestety wszyscy Ci, którzy w wygodnych fotelach i z kubełkiem kawy, oczekują na setki soczystych akapitów, opiewających żeglugę po opcjach kompilatora i innych sztuczkach, zmierzających w kulminacji do otrzymania upragnionego pliku nvidia.ko (i pochodnych). Z przybywającym wiekiem (siłą rzeczy) i tkanką tłuszczową (siłą woli), człowiek robi się po prostu wygodny i wtedy dobrze jest znać proste receptury na proste sprawy.

Mamy XXI wiek i w niepamięć powoli odchodzi wizerunek zgarbionej garstki hackerów linuksowych, kompilujących co się da i dla udowodnienia, że jednak się da. Teraz czarną robotę odwalają wykwalifikowani w tym miłośnicy, a efekty ich pracy możemy podziwiać choćby w PPA, moich ulubionych ostatnimi czasy. Jak wiadomo, Ubuntu Jaunty w oficjalnych repozytoriach posiada sterowniki w wersji 180.44 – mowa oczywiście o sterownikach dla wciąż wspieranych nowszych kart. A jeśli ktoś ‚musi’ mieć najnowsze i najlepsze (w tym przypadku 185.18.14)?

Wtedy dodaje sobie do /etc/apt/sources.list:

(UWAGA – jeżeli nie posiadasz sterowników Nvidii instalowanych w normalny sposób z repozytoriów i system twój jest skażony różnymi próbami, kompilacjami z *.run, itp – zostałeś ostrzeżony, niekoniecznie wszystko pójdzie jak przewidział autor)

# nvidia 185.18
deb http://ppa.launchpad.net/thefirstm/ppa/ubuntu jaunty main

Wykonuje:

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

I po resecie (jakie to nieprofesjonalne) systemu posiada najnowsze sterowniki Nvidii. Prosto, wygodnie, i ileż kalorii zaoszczędzonych.
 

Post navigation

Translate »