przystajnik

Autopano-sift-C – pożegnanie z Mono

Niewiele zostało we mnie z dawnego bojownika o optymalne wykorzystanie przestrzeni dyskowej, RAMu czy mocy procesora. Bo o co tu się zżymać, gdy najmniejszy dysk możliwy do kupienia to jakieś 300 GB, ceny pamięci RAM są cokolwiek rozbrajające i dla nikogo nie jest problemem dokupienie kości 1GB. Procesory z kolei dysponują taką mocą, że chyba tylko filtry w GIMP’ie czy obróbka video wykorzystują ich moc. Taaa… Brnie do przodu maszyna zwana postępem, a zgrzyt jej gąsienic i trybów zagłusza w nas ostatnie podrygi zdolności do optymalnego gospodarowania swoimi zasobami.

Dlatego z nieukrywaną, wręcz mściwą, satysfakcją odkryłem ostatnio możliwość pozbycia się z dysku bibliotek Mono i całej reszty C#. Zawsze stało mi kością w gardle, że do użytku jednego programu, te dodatkowe biblioteki zjadają mi 20 – 30 MB na dysku. A trzymałem je tylko i wyłącznie na potrzeby składacza panoram Hugina – konkretnie jego składnika o nazwie autopano-sift (do automatycznego wyszukiwania punktów kontrolnych na zdjęciu). Okazało się, że istnieje port o nazwie autopano-sift-c, napisany w C i bez tego całego korowodu zależności.

Po jego zainstalowaniu, w Huginie wystarczy przestawić w polu Pliki -> Preferencje -> Autopano – Autopano-SIFT nazwę programu na autopano-sift-c. A zwykłe autopano-sift można usunąć.

Żeby nie pogrążyć się w problemie zależności, najlepiej jest użyć repozytoriów – dla Debiana Sid dodajemy do /etc/apt/source.list:

deb http://ftp.sunet.se/pub/os/Linux/distributions/debian-multimedia unstable main

I po apt-get update, instalujemy apt-get install autopano-sift-c.

Z Ubuntu jest gorzej. Bo o ile znalazłem wersję autopano-sift-c dla Hardego, tak o tyle nie widzę nic dla Intrepida.

Zatem, użytkownicy Hardego dodają jak powyżej:

deb http://ppa.launchpad.net/intipunku/ubuntu hardy main

Użytkownicy Intrepida albo czekają na swoją wersję, ale próbują użyć tej dla Hardego (pewnie zadziała – jeszcze to sprawdzę).

I tak oto dobrnęliśmy do momentu, że jeżeli nie używamy innych programów korzystających z Mono, możemy radośnie dokonać rytuału oczyszczenia dysku z jego pozostałości.

Oczywiście, zmiana z wersji Mono na C to nie tylko ideologiczna krucjata – port napisany w C działa szybciej, niż ten w Mono.

Post navigation

6 comments for “Autopano-sift-C – pożegnanie z Mono

 1. 4 stycznia, 2009 at 14:02

  …spokojnie… pocieszysz się, a tu Ci wyskoczy kolejna przydatna aplikacja, którą ktoś wyczarował w mono 😉

 2. Cezary
  4 stycznia, 2009 at 14:59

  autopano-sift-c jest normalnie w debian-multimedia.org

 3. 7 stycznia, 2009 at 9:13

  Wielkie dzięki-bo coś mi właśnie Hugin nie działał, a po dodaniue w preferencjach autopano-sift-c coś tam działa, ale ustawia mi chyba za dużo tych punktów.

 4. 7 stycznia, 2009 at 9:20

  Niby działał aleHugin nie znalazł żadnych punktów (Ubuntu 8.10) tj. wywalił mi error’a:
  can’t close file descriptor 10 (error 9: Bad file descriptor a potem :
  Błąd wxExecute

 5. 7 stycznia, 2009 at 9:29

  OK zainstalowałem teraz autopanosift-c z repozytorium i wywala mi taki error:
  can’t close file descriptor 10 (error 9: Bad file descriptor)\
  \\\\Ktoś wie jak to ugryźć?

 6. 7 stycznia, 2009 at 17:51

  Już działa, zainstalowałem świeżutkie Ubuntu 8.10 i poszło po dodaniu repo: deb http://ppa.launchpad.net/intipunku/ubuntu hardy main
  Wcześniej miałem Ubuntu Studio i tam już był preinstalowany Hugin, może dlatego nie szło 🙂 Pozdrawiam i dziękuje za pomoc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »