przystajnik

Trick z DPI

W poszukiwaniu nowych wyzwań w prozie dnia codziennego, zainstalowałem sobie na nowym dysku nowego Debiana. Instalacja przebiegła nieco na przełaj, koniec końców uruchomiłem X’y z Xfce. Jednak przy próbie ściągnięcia z gnome-look.org jakiegoś ciekawego motywu, napotkałem taki oto splot okoliczności w Firefoksie (Iceweasel):

blank.jpg

Proszę nie regulować odbiorników. Na tym screenshot’cie po prostu nie ma fontów na stronie, co staje kością w gardle przy próbie nawigacji po tejże. ‚Doinstaluj sobie fonty, nieuku’, że pozwolę sobie przeczytać myśli niektórych z was. Nic z tego. Fonty były/są w porządku, przeglądarka Midori tę samą stronę wyświetlała jak należy.

Co zatem czynić?

Okazało się, że wina leży po obu stronach barykady – zarówno Firefoksa jak i Xfce. Powodem był brak jednoznacznej deklaracji używanego przez system DPI, jak i nieporadność przeglądarki w zdobyciu informacji na ten temat (choćby z /var/log/Xorg.0.log). W praktyce naprawić to można na dwa sposoby:

Sposób nr. 1: W przeglądarce wpisać about:config, znaleźć łańcuch z DPI, jego wartość będzie wynosiła 0. Ustawiamy go na DPI używane przez system.

Sposób nr. 2: W ustawieniach Xfce w okienku z parametrami fontów, zaznaczyć ‚Custom DPI settings’ i wstawić odpowiednią wartość – np. 96.

Nie ukrywam, drugi sposób jest lepszy, bo skutkuje dla całości systemu.

noblank.jpg

I w ten sposób została wyjaśniona kolejna tajemnica.
 

Post navigation

4 comments for “Trick z DPI

 1. 3 grudnia, 2008 at 14:07

  Warto odnotować również, iż np. w GNOME wartość DPI przyjmuje czasami „dziwne” wartości (typu 88×95 etc.). Wtedy trzeba „wymusić” właściwie DPI edytując plik /etc/X11.xorg.conf i wprowadzając do sekcji „Device”:
  Option „DPI” „96 x 96”
  (:

 2. 3 grudnia, 2008 at 14:09

  */etc/X11/xorg.conf

 3. ximian
  3 grudnia, 2008 at 14:17

  @Hadret – osobiście wolę ustawić w sekcji „Monitor” wartość DisplaySize. Wtedy DPI ładnie się wylicza „samo”.

 4. jol
  3 grudnia, 2008 at 18:02

  Hadret: a co jest z Twoją stronką? Przy wejściu widze same reklamy, jest jakiś nowy adres?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »