GIMP 2.6 uszlachetniony

Każdy w zapale twórczym dociera w pewnym momencie do kresu możliwości używanego narzędzia czy programu. Niektórym taka okoliczność może przytrafić się przy użytkowaniu GIMP’a – na nic wtedy złorzeczenie i prośby, zaklęty w maszynę program jest niebłagany. A nasza wyobraźnia akurat wtedy zaczyna pracować na przyśpieszonych obrotach i podsuwać przed oczy coraz to śmielsze formy obróbki zdjęć czy grafik.

Gdyby nic nie dało się z tym zrobić, to bym tego wszystkiego nie pisał. Ale jest pewien sposób. I wcale niemęczący.

Otóż, uszlachetnimy GIMP’a dodatkowymi skryptami, w liczbie 94-ry. A konkretnie, wykorzystamy nowe wydanie Script-FUs, tym razem poprawione pod kątem wersji 2.6.

Skrypty znajdują się pod tym linkiem. Ściągniętą paczkę rozpakowujemy i zawartość katalogu (pliki *.scm) kopiujemy do katalogu ze skryptami GIMP’a (o tym poniżej).

UWAGA – aby uniknąć nadpisania ew. skryptów które już tam są (a nie jesteś pewien/pewna, czy tak się nie stanie), można te skrypty skopiować do katalogu ~/.gimp-2.6/scripts/. Wyjątkiem jest katalog Presets, który kopiujemy do ~/.gimp-2.6/gimpressionist/. Skrypty będą dostępne tylko dla użytkownika, z poziomu którego te operacje zostaną wykonane.

A jeżeli ktoś chce uczynić to globalnie (skrypty dostępne dla każdego użytkownika), to wrzuca odpowiednio do /usr/share/gimp/2.0/gimpressionist (Presets) i /usr/share/gimp/2.0/scripts/ (*.scm).

Nowe skrypty są dostępne w GIMP’ie w menu Script-FU (pomiędzy Filtry i Okna).

I już jest zajęcie nudne wieczory zimowe.
 

0

3 komentarze

  1. Cuś fajnego te skrypty dodają, mam na myśli rzeczy tak oczywiste, że aż boli, iż nie ma ich domyślnie?

  2. @golem14

    Kilka algorytmów wyostrzania, wyciąganie szczegółów z cieni, zabawy z kontrastem, high-pass filter, usuwanie szumu, zmiękczanie zdjęć (kilka typów), gustowne ramki, watermarki, itp.

    To tak na szybko parę skryptów które wydaję mi się użyteczne (w przypadku obróbki stosowanej przeze mnie).

  3. Warto też pamiętać o http://registry.gimp.org/ prawdopodobnie część skryptów się powtarza tu i tu, być może nawet większość, ale z drugiej strony nie każdy chce odpakowywać zestaw 100 skryptów, czasem wygodniej jest poszukać jednego o który właśnie chodzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.