przystajnik

Flash Player 10 (beta1)

Adobe udostępniło do pobrania i testowania nowe wydanie Flash Player’a, naznaczonego tym razem przez liczbę 10.0. Wtyczkę dla Linuksa można pobrać w wersji .tar.gz (do samodzielnego rozpakowania i umieszczenia w katalogu z wtyczkami), lub .rpm.

Nigdy nie byłem i nadal nie jestem zwolennikiem Flash’a. Ludzie nie znają umiaru, wrzucą to gdzie się tylko da, a potem nawigacjach po stronach to senny koszmar z zepsutą myszką (chodzi o niedziałające klawisze i ciężko przesuwający się kursor, a nie zdechłego gryzonia) i dusznościami w roli głównej. Dlatego każde nowe wydanie Flash Player’a przyjmuję z ciekawością, motywowaną oczekiwaniem na wzrost wydajności tego elementu naszej sieciowej rzeczywistości.

W wersji 10.0 z ciekawostek zobaczymy możliwość wspomożenia się akceleracją wprost z GPU (karty graficznej). Niestety, aby cieszyć się tym udogodnieniem, trzeba wyłączyć Compiz’a. Ponieważ i tak nie używam tego efekciarskiego lepa na nieświadomych ZU, wydanie 10.0 nie wymusiło na mnie kompromisów w ustawieniach systemu.

A co do sprawności działania… Być może, jak z każdym wydaniem, to efekt placebo, ale wydaje się działać sprawniej. Zdarzało mi się widywać wersje, które potrafiły zabrać i 40% – 50% czasu procesora, a tu… Nie powiem, niczego sobie.
 

Post navigation

5 comments for “Flash Player 10 (beta1)

 1. 16 maja, 2008 at 6:54

  Dzięki za cynk, przetestuje wieczorem w domu. Niestetu zauważyłem że linuksowy flash działa dużo gorzej od swoich windowsowych odpowiedników. Np. flashowy uploader we flickerze non stop mi się przycina na ubuntu.

 2. jachacy
  16 maja, 2008 at 7:01

  Dzięki za informację 🙂
  Zaraz będę testował to onecie/wp z wyłączonym adblockiem 😀

 3. ffatman
  16 maja, 2008 at 10:12

  Ff3b5 mi nie rozpoznaje FP10 a Flock rozpoznaje i Opera tez.

 4. 16 maja, 2008 at 20:27

  A ja używam Compiza i bardzo sobie chwalę. Poszedłem na lep.

 5. karol
  4 czerwca, 2008 at 20:59

  A ja przeżyłem normalnie szok!! Do tej pory przy oglądaniu filmiku na youtube miałem zawsze koło 100% czasu użycia procesora, a na tym nowym… z compizem ledwie 20%-30%, a bez tylko kilka procent.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »