przystajnik

Catfish w służbie człowieka

‚A jeśli używam XFCE i Thunar jest moim menadżerem plików z wyboru, to co mam zrobić, jeśli chcę znaleźć plik?’ – pyta odwieczny poszukiwacz rozwiązań oczywistych. Odruchem bowiem stało się klikanie prawym przyciskiem na folder w którym oczekuje się coś znaleźć i wybranie z rozwijanego menu opcji ‚znajdź’. Thunar jednak stawia na intelekt i pomysłowość użytkownika.

Mamy bowiem do wyboru:
– żadnej opcji ‚znajdź’ w menu Thunara,
– skrót ctrl+f który szybko przemieści nas do nazwy pliku/folderu w miejscu w którym się znajduje nasz menadżer plików,
– wmontowanie do menu Thunara zewnętrznego programu do poszukiwań.

I trzecia alternatywa jest najlepsza. W tym celu otwieramy okno Thunara, przechodzimy do Edycja->Konfiguruj Akcję i… Otóż to, dodajemy mały zwinny program, który wspomoże nas w przeszukiwaniu przepastnych sektorów naszych dysków. A programem tym jest catfish, niewielka aplikacja napisana w Pythonie (to jedyny zarzut pod jej adresem). Może nie oszałamia liczbą opcji, lecz do podręcznego i szybkiego lokalizowania plików nadaje się całkiem dobrze.
Można nakazać mu dokładne dopasowywanie nazwy (Exact match), ograniczyć liczbę wyników (Limit results), wybrać metodę wykopalisk (Search method – find, locate, slocate), itp.

Catfish

Witam z powrotem tych, którzy pobiegli wykonać powyższe bez doczytania tekstu do końca. Bowiem, o ile w Ubuntu program Catfish można nabyć zwyczajowym:

sudo apt-get install catfish

(Feisty i Gutsy stara wersja 0.1, Hardy wersja 0.3)

… o tyle w Debianie następuje rozgoryczenie, bo nie ma Catfish’a w repozytoriach. Pozostaje samodzielna kompilacja, a gdy ktoś nie ma *-dev’ów na dysku (lub miejsca na nie), można wspomóc się paczką dla Hardy Herona. Po ściągnięciu instalujemy przez dpkg –install catfish_itak_dalej.deb, czy też przez gdebi. W przypadku wystąpienia problemów z zależnościami, doinstalowujemy je ulubionym przez wielu apt-get -f install.

Powyższa paczka na pewno zadziała w Sidzie, starsze Debiany mogą wymagać bardziej indywidualistycznego potraktowania (starsza wersja paczki lub samodzielna kompilacja).

I jeszcze szybka porada, co wpisać jako polecenie przy Konfigurowaniu Akcji:

catfish --path=%F

W ten sposób Catfish uruchomi się ze ścieżką do zaznaczonego katalogu i ów będziemy mogli przeszukiwać.

Dwie rzeczy, które nieco psują całokształt opinii o tym narzędziu:
– po uruchomieniu proces Pythona zajmujący pi*oko 18MB
– brak wyszukiwania wg. dat

Nie narzekam. A w godzinach pracy i tak wędruję do konsoli i moich grepów, findów i innych magicznych formułek.
 

Post navigation

Translate »