Html Viewer 3

Html Viewer 3. Jak na przeglądarkę stron internetowych, nie jest ładny, nie jest rozbudowany, ale zadziwia. Wyciska soki życiowe z mikrochipków w moim komputerze tak skutecznie, że po uruchomieniu tej aplikacji, do funkcjonowania wystarcza jej na początek 18 – 19 MB pamięci. Jako zagorzały fan rozwiązań minimalistycznych, dopingowałem Dillo, ale po jego zamrożeniu, Hv3 to mój nowy faworyt. I z ciekawostek, Hv3 przechodzi test Acid2 (OK, mało która przeglądarka nie przechodzi tego testu, poza wyrobami wiadomej firmy).

Czy mój zachwyt jest uzasadniony ? Cóż … Po odpaleniu czterech stron w kartach (tak, Hv3 obsługuje karty czy jak to mówią niektórzy, zakładki), Firefox zjadł 120 MB pamięci, zaś Hv3 – 40 MB. Dla osób które nie nadążają z dostosowywaniem swoich komputerów do tak podstawowych czynności, jak najzwyczajniejsze przeglądanie stron WWW, to niemal brzmi jak wybawienie. Wyobraźcie sobie mały sprytny komputerek z 128 czy 256 MB pamięci, z Linuksem na pokładzie, na którym bez problemu można sobie oglądać strony internetowe, gdzie na inne aplikacje też pozostaje mocy sprzętu.

Jednak, jak to bywa w życiu, coś za coś. Hv3 jest wykonany z użyciem Tcl/Tk, do renderowania stron używa Tkhtml3 i ma masę ważnych funkcjonalności na liście TODO. W tym obsługa Javascript, rozumienie przez przeglądarkę XHTML, obsługę bookmarków(!). Zatem, miłośnicy filmików we Flash’u, odwiedzający strony korzystających z Javascript, esteci i puryści nie będą zachwyceni tą przeglądarką. I tu docieramy do granic kompromisu. Można przeglądarkę uzbroić we wszystkie te nowoczesne atrybuty, lecz kosztem jej minimalizmu. Osobiście widziałbym jeszcze owe bookmarki, obsługę Javascript’u i nie było by już źle. Ba, już teraz nie jest źle, sprawnie da się poruszać po wszystkich stronach – przy gospodarnym zarządzaniem zasobami naszej maszyny.

Zatem, nie jest to przeglądarka która wstrząśnie światem (póki co), jak Firefox. Lecz osoby ze starszymi komputerami być może dostrzegą jej zalety. GUI w Tk nie jest może powalające na kolana, ale wystarczające, aby się sprawnie program obsłużyć. Hv3 czyni z przeglądania zasobów internetu niestresowe zajęcie, bez nerwowego zerkania na zajętość pamięci/procesora, tudzież zachowawczego bębnienia palcami w blat biurka w oczekiwaniu na start przeglądarki, czy przełączenia karty.

Cała instalacja Hv3 jest banalna – na stronie jest dostępny plik binarny (bądź źródła). Ściągamy binarkę (w wersji dla Linuksa lub Windowsa), rozpakowujemy, cyt. (przepis do konsoli):

wget http://tkhtml.tcl.tk/hv3-linux-alpha-16.gz
gunzip hv3-linux-alpha-16.gz
chmod 755 hv3-linux-alpha-16
./hv3-linux-alpha-16

Oczywiście, należy mieć zainstalowane Tcl (sudo apt-get install tcl8.4). I tyle. Działa. Po prostu.

2007-10-08-201011_1280x1024_scrot.jpeg 

0

5 komentarzy

  1. osoby ze starszym sprzętem powinny co chwilę restartować swoje programy :(.
    linux ma taką przypadłość, że nie potrafi zwracać pamięci zwolnionej przez proces do ogólnej puli wolnej pamięci – jedynym sposobem jest restart programu.
    a wracając do przeglądarek, to albo się zatrzyma (i będzie niczym lynx) albo się będzie rozwijać i będzie jak firefox – powoli coraz bardziej zasobożerny.

  2. @bob_er
    Nie jest to do końca prawda – prosty test, zamykam jedną z kart w Hv3 i na podglądzie widzę, że program zluzował mi kilka mega pamięci. Nowy Firefox w wersji 3 też tak robi. Tę dziwną przypadłość gromadzenia pamięci można obserwować w wersji 2.

  3. wszystko zależy od tego jak program zarządza zaalokowaną pamięcią – nie zawsze da się uniknąć granulacji i wtedy już nie ma tak fajnie.

  4. Ja też jestem fanem HV3 (pomijając, że w ogóle uważam Tcl za wyjątkowo fajny język). Obsługę Javascriptu hv3 już od pewnego czasu ma, część stron działa, część nie — pojawia się wtedy malowniczy debugger javascriptowy. Można jeszcze dodać, że niejako do kompletu z HV3 jest wersja programu polipo (proxy cache’ujące), oraz to, że jeśli zainstalujemy sobie betę (w tym momencie drugą) Tcl/Tk 8.5, to będziemy mieli ładne, wygładzane, FreeType’owe czcionki w aplikacjach Tcl/Tk, w tym oczywiście w HV3. Co do rzekomej przypadłości Linuxa, to oczywiście (na szczęście) bzdura. Że jest to przypadłość firefoksa na Linuksie – być może. Nie wiem, nie używam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.