przystajnik

Electric death!

Yea! Jestem prostym człowiekiem, lubię proste rozrywki – ot, od czasu do czasu dać komuś w mordę, itp.

A jeżeli dawanie w mordę wiąże się przy okazji z nostalgią – lepiej być już nie może.

Dlatego kocham gierkę Typhoon 2001.

Tak, znawcy dobrze rozpoznają na screen’ach – to stary, dobry Tempest. Na dodatek, w wyśmienitym wydaniu z konsoli Atari Jaguar. Poza nieco podrasowaną grafiką (rozdzielczość i efekty), mamy tu wszystko jak w oryginale, a przede wszystkim muzykę – i to główny atut, by siekać, niszczyć, miażdżyć, rozstrzeliwać, anihilować naszych wrogów. Polecam podkręcenie głośności, tak, by nic nie zagłuszało odgłosów niszczenia.

Jak wynika z powyższego, gra nawiązuje do dwóch wersji – Tempest (1981) i Tempest 2000 (1994). Remake bierze z nich to co najlepsze, dodaje parę nowości, a przy okazji nic nie psuje. I najważniejsze, gra działa zarówno pod Linuksem, jak i pod Windowsem.

Binaria dla Linuksa :

Mirror 1
Mirror 2

(po ściągnięciu i rozpakowaniu archiwum, udajcie się do katalogu gry i pewnie będziecie musieli nadać odpowiednie prawa binarce ‚typhoon’ – chmod 777 typhoon. A potem odpalamy normalnie)

Instalator dla Windowsa :

Mirror 1
Mirror 2

A gdzie nostalgia ? Pomysł na grę jest wiekowy, a wersja z Atari Jaguara wywoływała u mnie ślinotok, jeszcze za pacholęcia. Na zlotach atarowskich wpatrywałem się szklistym wzrokiem w big screena, na którym partyzanci pogrywali w tę grę, miotając na boki przekleństwa, pianię z pysków i joypady. Z racji mojego mozolnego refleksu, zwykle uczestniczyłem w tych rozgrywkach jako widz, bo sam szybko kończyłem swoje tury. No ale to było wytłumaczalne – nie potrafiłem grać na joypadach, a sam Atari Jaguar w tych czasach był nigdy nie spełnionym marzeniem, z racji jego dostępności i ceny. Eh …

A dla niecierpliwych hint muzyczny – w katalogu gry są pliki .mod. Polecam przesłuchanie w playerze (xmms, audacious i wszystko co odtwarza .mod). Jednak to nie to samo, co podczas gry …

Post navigation

Translate »