Pamiętaj komputerowcu młody …

udev przed hdparm uruchamiaj wprzody.

Jeżeli nie chcesz mieć losowych błędów na dysku i wyłączania się DMA podczas bootowania się komputera.
Być może to tylko u mnie się tak objawia, ale dam głowę, że na poprzedniej płycie głównej też kiedyś miałem takie przejścia. Dawno temu, przy starcie systemu wypadały mi takie błędy :

hda: dma_intr: status=0x58 { DriveReady SeekComplete DataRequest }
ide: failed opcode was: unknown
hda: set_drive_speed_status: status=0x58 { DriveReady SeekComplete
DataRequest }
ide: failed opcode was: unknown
hda: dma_intr: status=0x58 { DriveReady SeekComplete DataRequest }
ide: failed opcode was: unknown
hda: set_drive_speed_status: status=0x58 { DriveReady SeekComplete
DataRequest }
ide: failed opcode was: unknown

Dysk się resetował do ustawień domyślnych i bootowanie leciało dalej. Jakoś sobie to tak wykombinowałem, że hdparm ustawiający parametry dysku wsadziłem w skrypty startowe parę pozycji za udev (S10udev, S15hdparm) i było mi z tym dobrze. Tak, regułki dla udev ustawiające dysk też musiałem wywalić, bo mi parę razy brzydko narobiły na dysk.

O błędzie, o istnieniu którego jeszcze wtedy nie wiedziałem, zapomniałem. Jakież było moje zdziwienie, gdy ostatnio poznikało mi parę rzeczy z /, system raz wstawał, a raz twierdził że nie mam /lib/modules/* i tak dalej. I przypomniałem sobie. Zerknąłem w /etc/rcS.d i faktycznie – udev odpalał mi się po hdparm’ie. Czy to kwestia tego, że dysk miał za mało czasu (???), żeby przyjąć ustawienia z hdparm, czy co – nie wiem. Ale zrobiłem po staremu i jest dobrze.

Chodzą słuchy, że ktoś to próbuje naprawić.

0

4 komentarze

  1. Czesc – mam dokladnie ten sam problem…:( srednio co 30 raz mi startuje system – wydaje mi, ze wlasnie z powodu zawieszki dysku – poki co wyukazuje sie wrecz anielska cierpliwoscia i ogladajac tv naciskam co chwila ctrl alt del az do powstania systemu. Moze wiesz jak to naprawic? jak nic nie uda sie zrobic to mam nadzieje ze przeinstalowanie na frywolnego pomoze…z gory dziekuje za pomoc!

  2. a nie ma specjalnej opcji w kernelu do tego? przy kontrolerach dysków jest coś takiego

  3. Ja takie bledy mialem kiedys na starszych kernelach jak mi dyski padaly (zdarzylo mi sie dwukrotnie na bardzo starych dyskach) i raz, gdy mialem uszkodzona tasiemke IDE (wymiana rozwiazala problem).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.