przystajnik

Karmienie giganta

Czasem człowiekowi obije się o uszy, jak są wydatkowane pieniądze z podatków. Dodatkowo, gdy w kwocie podatków zawiera się mój/nasz wkład (zapewne niemały), tym bardziej rzuca się w oczy suma przeznaczana na jeden z niuansów funkcjonowanie naszego państwa.

A czego można się spodziewać po nagłówku :
Microsoft i MSWiA – współpraca na rzecz informatyzacji polskiej administracji samorządowej

To oznacza 330 mln naszych podatków przeznaczonych rocznie przez MSWiA na oprogramowanie – w myśl zasady ‚neutralności technologicznej państwa’. Ta neutralność to po prostu zakup od wiadomo kogo, wiadomo czego i jeszcze MS Office’a. Szumnie brzmią zapewnienia, że państwo nasze będzie w czołówce, gdyż w przeciągu 36 miesięcy wymieni przestarzałe oprogramowanie okienkowe na najnowszą Vistę. Szkoda, że nie wspomina się przy okazji, ile kosztów pociągnie za sobą przystosowanie komputerów do uruchomienia tego najnowszego cudu znad Redmond.

Ale cóż tam. Na temat otwartego oprogramowania w samorządach/instytucjach i oszczędnościach, wielu wypisało już wiele słów. Podatnikom pozostaje upominać się coraz energicznej o utrzymanie jakiegoś zdrowego rozsądku w podejmowanych decyzjach. Akurat w przypadku tej nieszczęsnej informatyzacji, można podpisać petycję.

Pomoże, nie pomoże, ale przynajmniej człowiek będzie miał spokojne sumie obywatelskie.
 

Post navigation

Translate »