przystajnik

Debian 4.0 Etch

Nie byłbym prawdziwym debianowcem, gdybym nie odnotował faktu pojawienia się oficjalnej wersji Debiana 4.0 Etch. Odnotowuję, a jakże, z świątecznym co prawda poślizgiem.

Co można odnaleźć w tym wydaniu ? Na pewno, pierwsze co się rzuca w oczy, to graficzny instalator. A potem to jak leci, same nowości – rezygnacja z XFree86 na rzecz Xorg’a 7.1, co z kolei przyniosło ze sobą możliwość włączenia do wydania Compiz’a. Z innych spraw mamy kernel 2.6.18, OpenOffice.org 2.0.4, KDE 3.5.5a, GNOME 2.14, Xfce 4.4, Firefox 2.0.0.3, Thunderbird 1.5, Beagle, Banshee, F-Spot, GCC 4.1 w roli podstawowego kompilatora, libc 2.3.6 i tak dalej i tak dalej.

‚Woooow’ zakrzykną ci, którzy utknęli na poprzednich wydaniach Debiana i nie aktualizowali systemu z parę miesięcy/lat (sic!). ‚Aha’, mrukną ci, którzy i tak korzystają z repozytoriów unstable/experimental.

Ale ważne, że coś się w światku dzieje. Jak na ten przykład wybór nowego lidera projektu, którym został (liderem, nie projektem) Sam Hocevar. Wszystkiego dobrego, Sam.
 

Post navigation

Translate »