przystajnik

A czy Ty wybrałeś już dziś mniejsze zło ?

No i sobie powybierałem co mogłem, z mizernej, trzeba tu przyznać puli kandydatów. Nie chodzi o ich ilość, bo ta akurat jest imponująca, lecz o merytoryczne przesłanki pozwalające oddać na kogoś głos. Mało które nazwisko kojarzyło się z twarzą, praktycznie nikt się nie kojarzył z jakimiś konkretnymi rozwiązywaniami lokalnych problemów, wszystko jak ta cała kampania – puste imiona i nazwiska, oprawione w puste frazesy z plakatów.

Nie ma co ukrywać – wybierałem zło mniejsze. Zdecydowana większość nazwisk na listach, oraz ich dotychczasowy wkład w życie społeczności naszego miasta to obraz pieniactwa, krzykactwa, niekompetencji, zawiści, obłudy i prostej zasady hołdowanej przez większą część kandydatów – aby tylko wepchać się na stołek i czerpać korzyści materialne z tytułu. Bo i tak nikt ich końcem kadencji nie rozliczy.

Ktoś zapyta, po co w takim razie głosować. Ano to nie jest takie proste – nie głosując, oddaje głos poplecznikom ludzi których kult nienawiści i narzekania znajduje poklask w sporej części niezadowolonych i podatnych na manipulację wyborców. Oni zawsze znajdą chęć głosowania i popierania swoich mistrzów, jawiących się im jako jedyne panaceum na układy, spiski i afery. Znam parę przykładów blokowania ciekawych inicjatyw lokalnych właśnie przez takich ociekających jadem radnych. Syndrom psa ogrodnika – sam nie zeżre i drugiemu nie da.

Ach, piękne byłby to czasy, gdyby ktoś autorytatywnie trzymał tych wybieranych za przysłowiowe ‚pyski’. Może więcej osób zdecydowało by się chodzić na wybory.

Post navigation

6 comments for “A czy Ty wybrałeś już dziś mniejsze zło ?

 1. Pinokkio
  12 listopada, 2006 at 17:37

  Sorry – prawda jednak jest taka, że mowa o „niegłosowaniu które oddaje głos poplecznikom ludzi których kult nienawiści…itd” to tylko taki mit. Głosujesz to wybierasz, nie głosujesz to nie wybierasz – i tyle. Nie głosujesz – to NIE wybierasz przeciwnika politycznego.
  Podobnie bzdurą jest mówienie o „marnowaniu” głosów. W tym temacie wypowiedział się JKM w swoim blogu. Krótki cytat:

  „Przypuśćmy, że mamy wybory większościowe, jak w USA. na siedmiu kandydatów padły następujące liczby głosów:
  A: 38%, B: 25%, C: 20%, D: 9%, E: 4%, F: 3%, G:1%
  Ile głosów jest „zmarnowanych?
  Wszystkie na B, C, D, E, F, i G (czyli 62%) – ale także 12% oddanych na A (bo gdyby miał 26%, to też by wygrał!). Razem: 74%.
  I to jest nieuniknione. W każdych wyborach co najmniej 49, 99% głosów MUSI być „zmarnowane”.

  I jeszcze jden krótki cytat z tego samego źródła:

  „Jedno jest pewne: kto w tych wyborach zagłosuje na PO, PiS, SLD-UP-ę, eLPeR i inne partie „sejmowe” – ten chce, by w radzie jego miasta czy w jego sejmiku działo się to samo, co w Sejmie.
  Niech Bóg zlituje się nad rozumem takiego obywatela! (…) …głosując na tych z PiS, PO czy SLD nie tylko marnujecie Państwo głos: podpisujecie się pod tym złodziejskim SYSTEMEM! Poświadczacie Państwo, że w Sejmie jest tak, jak być powinno…”

 2. 12 listopada, 2006 at 18:28

  A co ma wspólnego, że np. burmistrz jest z SLD z tym, że wiem, iż za jego kadencji mam większe szanse na nowy chodnik przed moim blokiem, wykonanie świateł na zagmatwanym skrzyżowaniu itp ?
  Pan Korwin-Mikke pomylił wybory do sejmu z wyborami samorządowymi. Na szczeblu lokalnym chcę mieć osoby, które coś robią dla miasta. Dlatego często gęsto wybiera się osoby bezpartyjne ( choć na potrzeby wyborów na jakąś listę muszę się zaciągnąć ). Program partii nie ma nic do rzeczy w podejmowaniu decyzji co trzeba w mieście zrobić. W mieście A jest potrzeba budowy drogi, w B kładki przez rzekę, w C usprawnienie gospodarki komunalnej. Jak takie zadania i priorytet partia może sobie wpisać w program ? Liczy się efektywność osób, a nie efektywność partii.

  Druga sprawa to świadomość ludzka, że mogą kontrolować i wywierać nacisk na władze miejskie. Bo z tą świadomością to krucho.

 3. madman
  12 listopada, 2006 at 20:28

  Byłem, wybrałem „mniejsze zło”. Przeraża natomiast frekwencja. Jestem mieszkańcem miasta o najmniejszej liczbie głosujących w kraju – według onet.pl do 16.30 było to zaledwie 23%

  Co sie dzieje? Ludziom zbrzydła już demokracja? Przez moment pomyślałem, że wartoby było wprowadzić obowiązek głosowania dla wszystkich uprawnionych przebywających na terenie kraju. Za niegłosowanie mandat – chociaż 50PLN, ale coś… :/

 4. golem14
  12 listopada, 2006 at 22:46

  Panie Prezesie melduje posłusznie wykonanie zadania, tj wybranie mniejszego zła.
  Golem14 vel Lord Wiader

 5. Anatol
  13 listopada, 2006 at 15:34

  >>Co sie dzieje? Ludziom zbrzydła już demokracja?

  Otóż ja skorzystałem z dobrodziejstw demokracji i NIE głosowałem.
  W demokracji mamy prawo także NIE wybierać…

  >>A co ma wspólnego, że np. burmistrz jest z SLD z tym, że wiem, iż za jego kadencji mam większe szanse na nowy chodnik przed moim blokiem, wykonanie świateł na zagmatwanym skrzyżowaniu itp ?

  Też tak myślałem…
  Ale media trąbią w innej tonacji: rozważa się czy to PIS czy PO wygrało (sic!) – niby w miastach PO wygrało, a gdzie indziej PIS… no to jednak chodzi o partie i ich program, a nie o naprawę ulic, budowę parku czy zwiększenie dotacji na Miejski Zakład Oczyszczania. Podobnie pani Gronkiewicz Waltz ma nadzieję wygrać dzięki przejęciu w II turze głosów wyborców pana Borowskiego, a nie dzięki dobremu programowi rozwoju miasta…
  PIS z tego tytułu zamierza atakować PO za kolaborację z postkomuną i tak dalej i tak dalej…
  Czy walka o objęcie stanowiska (było nie było) gospodarza miasta czy gminy musi się odbywać metodami czysto politycznymi? Nie powinna, a jednak tak jest.

  Podobało mi się hasło kandydata na prez. Krakowa, pana Majchrowskiego:
  „Kraków wolny od polityki. Gwarantuję.”

  Pozdrawiam.

 6. Hans
  21 listopada, 2006 at 16:15

  7.10-8.00 prof. Niesiołowski opowie rolnikom o tępieniu szkodników politycznych za pomocą zwykłych proszków na przeczyszczenie,
  8.00-8.30 Pogoda z Murzasichla
  8.30-9.30 Odcinek przygód kapitana Klossa pt. Wehrmacht nie był najgorszy,
  9.30-10.00 Film animowany dla dzieci Lis i kaczki czyli Co z tą bajką?
  10.00- 11.00 Serial Czterej pazerni i bulterier
  11.00- 13.00 przerwa obiadowa
  13.00- 14.30 Obrady Sejmu oraz Porady Gospodardskie D. Hojarskiej,
  14.30- 15.00 Kącik Kulinarny- Jak Dusić Brukselkę opowiada A. Lepper,
  15.00- 16.00 Dyskusja-talkshow Czy kaczyzm jest zbrodnią przeciwko ludzkości- moderator J. Paradowska rozmówca- J. Żakowski,
  16.00- 17.30- Program ekonomiczny Wzrost gospodarczy dowodem bankructwa programu gospodarczego PiS-z udziałem profesorów Hausnera, Belki i Kołodki,
  17.30-18.30- Talkshow- Niemoralność lustracji Milana Subotica, udział wezmą Lesław Maleszka, ks. Czajkowski.
  18.30- 21.30 Konserwacja nadajnik i krótkie bajki o skrobaniu- prowadzi prof. Środa,
  21.30- 22.30- Teraz My- prowadzi Reneta Beger.
  22.30- 24.00- Film erotyczny Pamiętnik Pani Hanki-możliwość głosowania za pomocą SmS-ów (3.50 bez VAT).
  ==============
  Nowy program TVN 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »