Savage: The Battle for Newerth za darmo

Na Linuksa nie ma gier. To już chyba dawno przebrzmiały slogan bez podstaw w rzeczywistości.
Na Linuksa nie ma ładnych gier. No tak – z tym bywa różnie.

A tu na pewno należą się brawa dla s2games za pewien kawałek kodu. Chodzi o uwolnioną ( udostępnioną za darmo ) grę pt. Savage: The Battle for Newerth.
Od strony technicznej gra może się podobać, wszystko się świeci, trawka się buja, postaci są ładnie animowane, odgłosy paszczowe także. Zasadniczo – jedna z lepszych pod względem graficznym gier na Linuksa ( nic dziwnego, wcześniej, czyli przed 1 września była to gra ze wszechmiar komercyjna ).
Od strony grywalności gra jest nieco inna niż to do czego przyzwyczaiły nas inne produkcje. Jest to połączenie RTS’a z grą 3D i RPG.
Sprowadza się to do tego, że walczą ze sobą dwa obozy ( o panowanie ? Jak u nas w kraju, no jak w kraju ). Możemy się wcielić w jedną z kilku postaci i za jej pomocą dokonywać eksterminacji wrażych jednostek. Radosnemu rozłupywaniu przeciwników na pół towarzyszą adekwatne ogłosy. Ale to nie wszystko – z czasem możemy awansować na kolejne poziomy zaawansowania – dzięki temu rozwija się nam ( polepsza ) zbroja i broń, nasze umiejętności, itp. Ale to nie wszystko – może zaprowadzić naszego bohatera do naszej twierdzy i wymienić go na innego wojownika, którym będziemy kontynuować dzieło zbawienia. Ale to nie wszystko – w twierdzy możemy przeobrazić się w dowódcę, który jak w klasycznym RTS’ie będzie wydawał rozkazy robotnikom, stawiał budowle, produkował jednostki, zlecał wynajdywanie nowych technologii. Ale to nie wszystko – po kolejnych odkryciach nasz bohater może zaopatrzyć się w takie zdobycze technologii jak działka elektryczne, granaty, moździerze, itp itd.
Wystarczająco zamieszane ? Dla mnie też. Ale pobawić się można, jedne co mi doskwiera – gra nie posiada trybu single player. Trzeba grać w sieci.

Druga sprawa, to skąd tę grę zdobyć. Ano, na próżno szukać wersji dla Linuksa na stronie producenta. Ale proszę, oto linki :
Savage ( binarka gry )
Savage Update 2.00c ( update gry )
Mod SEP-3T ( patch eliminujący sprawdzanie autoryzacji przy łączeniu się z serwerami gry – oczywiście, wszystko legalnie )

Ściągamy pierwszą paczkę, instalujemy, ściągamy drugą, aktualizujemy. Ściągamy trzeci plik i rozpakowujemy go do katalogu z grą. I możemy ruszać na wroga. Frustracji obecną rzeczywistością mówimy nie !

PS. Gra po zaintalowaniu i uruchomieniu pyta się o CDkey. Nie kombinować, tylko wypełnić rubryczkę cyferką ‚0’ ( zero ) do samego końca.
 

0