przystajnik

To nieprawda …

… że w kręgu moich zainteresowań muzycznych leży tylko muzyka z lat 60/70/wczesne 80siąte.
W kręgu moich zainteresowań od dłuższego czasu leży też muzyka … bliskiego wschodu.
Rzecz kompletnie w naszej szerokości geograficznej nieznana i zapewne powodująca u większości stulenie uszu na sam dźwięk tambura czy bendira.
Oczywiście nie mówię o obecnym pop’ie wschodnim. To faktycznie nawet i dla mnie jest za ciężkie.
Ale paru artystów zwróciło moją uwagę. Przede wszystkim i ta o której chciałem wspomnieć : Natacha Atlas. A to z racji wydanej niedawno jej nowej płyty, Mish Maoul.

Co wyróżnia tę urodzoną w 1964 r. wokalistkę ? Głos i jeszcze raz głos. Cóż się tu rozpisywać – trzeba posłuchać. Potrafi z arabskich pieśni wycisnąć to co naprawdę wpada w ucho. Poza tym, folkowe podejście do tematu – niestety, tylko do około roku 2002 ( do czasu płyty Ayeshteni (2001) i Foretold in the Language of Dreams (2002) ). Następne płyty ( Something Dangerous (2003) i wspomniana Mish Maoul (2006) ) są już momentami za nowoczesne.

Może komuś też wpadnie w ucho – chociaż ja cierpię, gdyż z pełnym gwizdkiem mogę Natachy słuchać tylko jak jestem sam w domu. Próg tolerancji i czerpania przyjemności z niektórych częstotliwości występuje tylko u mnie.

A wracając do samej Natachy, nie jest to taka gwiazdka która wskakuje na scene i mamy sukcesy, flesze aparatów i ogólny aplauz. Kobieta z wykształceniem ( zna parę języków ), mieszanego pochodzenia, obdarzona talentem który mi faktycznie imponuje.
Poza tym, dla chętnych więcej można poczytać na stronie oficjalnej stronie http://www.natachaatlas.net/. Z ciekawostek, polecam sprawdzić dział z utworami wykorzystanymi do filmów – znajdziemy tam takie filmy jak Sahara, Kingdom of Heaven, 3-Iron ( szczególnie w tym filmie muzyka mnie kopnęła ), itp.

Jedyny mankament to ten, że większość jej pieśni nadal nie potrafię zanucić, pomimo treningu.
 

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »