przystajnik

Migrujemy na otwarte oprogramowanie ?

(…)
Jak podało Polskie Radio, w Pćimiu Dolnym, urzędy, szkoły oraz inne instytucje państwowe rozpoczęły zakrojone na szeroką skalę wdrażanie system Linuks na swoich komputerach.

– Ten system pozwoli zaoszczędzić przede wszystkim pieniądze podatnika, jak też wspomoże wydajną pracę – wyraża swoją subiektywną ocenę jeden z urzędników.

W sumie do modernizacji przeznaczone około 200-stu komputerów.
(…)

Rewelacja na skalę naszego państwa ? Na pewno tak, tyle, że póki co na takie doniesienia poczekamy parę lat.

Tymczasem kraje słabiej rozwinięte gospodarczo, muszące oszczędzać nie tylko pieniądze, ale i moce przerobowe komputerów, dokonują takich migracji już teraz.
Urząd skarbowy obsługujący Dolną Saksonię to jeden z przykładów zmontowywania całej armady komputerów ( 300-sta sztuk na dzień ? ) zaopatrzonych w Linuksa ( SuSe + KDE ). W innych krajach również chętnie wykorzystuje się darmowe oprogramowanie ( pakiet OpenOffice ), lub ma się to w planach.

Na szczęście, Polska, jako wiodąca potęga gospodarcza może sobie pozwolić na bardziej prestiżowe technologie i za stosowne pieniądze uniknąć całego tego zamieszanie z ‚przesiadką’ na inny system. I można nad każdym komputerem powiesić certyfikat podpisany ręką samego sponsora.
 

Post navigation

Translate »