Liczby i przeglądarki

Parę wpisów wstecz temu, udowadniałem sobie i Wam, jakim przełomem może się okazać przeglądarka Midori, która uzyskiwała w testach prędkościowych zupełnie przyzwoite wyniki. Wyniki w porównaniu do Firefoksa 3.5 były nawet świetne, przyrost prędkości rzędu 30% – 40%. Zupełna bomba, jak na amatorską przeglądarkę rozwijaną przez dość skromną liczbę developerów.

Ponieważ sytuacja na rynku przeglądarek dynamiczną jest, z ciekawości postanowiłem uzupełnić dane o Google Chrome Beta, które ostatnio pojawiło się dla Linuksa (w wersji oficjalnie ogłoszonej i anonsowanej na stronie Google). Dokonałem dodatkowych testów na laptopie z Ubuntu 9.04, za pomocą tych samych stron co poprzednio (SunSpider oraz JSBenchmark).

Dla pewności powtórzyłem testy dla pozostałych przeglądarek (nowszych wersji, bo Firefox to już 3.5.5 a Midori to 0.2.1), ale nie przyniosły zmian. Oczywiście powyłączane miałem wszelkie dodatki typu blokowanie reklam, itp. A wyniki…

404.g-net.pl


Cóż mogę powiedzieć… Ja naprawdę lubię Firefoksa, ale liczby w benchmarkach go dewastują…

404.g-net.pl


Nie wiem, czy to przypadłość Firefoksa tylko pod Linuksem, ale daje to bardzo do myślenia.

Jeżeli ‘coś’ się nie zmieni w Gecko, to możemy niedługo zastanawiać się, po co Firefox wspiął się tak wysoko na drabinkę, skoro z takim hukiem wylądował. Zasadniczo podchodzę do Google i ich polityki wobec danych użytkownika z dużą rezerwą. Ale jeżeli światła dziennego nie ujrzy jakaś afera w tym temacie z udziałem tej firmy, to wątpię, czy coś zatrzyma pochód ich produktów, a na pewno Google Chrome. Chyba, że Firefox zacznie w końcu mocniej prężyć muskuły.

AKTUALIZACJA

Wykonałem testy dla kolejnych przeglądarek i dodałem do zestawienia Firefoksa w wersji 3.6b4 i 3.7a1pre. Poprawiają ogólny wizerunek tej przeglądarki, choć do lidera nadal długa droga. Midori oparta na WebKit’cie jest już w zasięgu nowego Firefoksa.

Przepuściłem także przez maszynę testującą Operę 10.10. Niestety, wyniki są kompletnie nieadekwatne do zachowania tej przeglądarki. Strony wyświetlają i przełączają się w miarę sensownie, a wg. testów Opera stoi w miejscu i nie działa – JSBenchmark to 50 punktów (im więcej tym lepiej), SunSpider to 7450 ms (sic! Im mniej tym lepiej). Może znajdę jakiś tajny przełącznik w tej przeglądarce 🙂

5 komentarzy

  1. Poprawi się, po prostu musi… A mógłbyś jeszcze dodać testy najnowszej bety Firefoksa 3.6b4? Bo 3.7 chyba nie ma co testować, codzienne bulidy, codziennie inne wyniki…

  2. @grzegrz

    Zaktualizowałem testy o Firefoksa 3.6 i 3.7. Krok we właściwą stronę jest widoczny, Firefox zaczyna deptać konkurencji po pietach 🙂

    @badboy

    Najzwyczajniej nie mam Opery. Ale doinstaluję i dołączę do Wielkiego Spisu Przeglądarek.

  3. Dzięki za test!
    Pod windowsami(winXP) jest tak samo. Firefox 3.5.x jest bardzo wolny. Nie chodzi mi o wczytywanie zawartości, ale raczej o reakcję programu na ‘kliknięcia’ użytkownika. Największe różnice są przy porównaniu szybkości otwierania się obu przeglądarek – zwłaszcza przy pierwszym uruchomieniu. Tak samo jest pod Archlinuxem oraz pod Xubuntu 9.10 (chociaż pod Archem używałem jedynie firefoxa więc trudno tu mówić o zauważeniu różnicy – po prostu firefox długo się tam włączał).
    Może proszę o zbyt wiele, ale czy mógłbyś uzupełnić test o open-source’owe Chromium? Bardzo mnie ciekawi jak ono wypada wobec google chrome.

  4. Dzięki za dodanie testów. Widać poprawę, oby Firefox 3.7 jeszcze bardziej przyspieszył, premiera ma być jakoś w pierwszej połowie przyszłego roku, a nazwa kodowa Firefox.next do czegoś zobowiązuje 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.