EOS Mov Rec 0.3.3 na przekór brakom w Canonach
Młodsi czytelnicy pewnie tego nie pamiętają, ale aparaty fotograficzne nie zawsze wyposażone były w funkcję nagrywania filmów wideo. W czasach mroku i technologicznego neolitu aparaty służy w zasadzie tylko do robienia zdjęć. Ponieważ to przeczy zupełnie teorii uniwersalnych gadżetów, programiści postanowili uzupełnić możliwości niektórych artefaktów ze stajni Canona i umożliwić nagrywanie za ich pomocą filmów wideo.
Choć brzmi to obiecująco i pobudza wyobraźnie, to tajemnica tego triku jest prosta – aparat musi obsługiwać tryb LiveView oraz musi być podłączony poprzez złącze USB do komputera. To właśnie z poziomu komputera i programu EOS Mov Rec 0.3.3 będziemy mogli przejąć kontrolę nad parametrami aparatu jak i uskutecznić nagrywanie tego, co widzi LiveView. Na dzień dzisiejszy i na obecną wersję obsługiwane są następujące modele Canonów:
- Canon EOS-1D Mark III
- Canon EOS-1D Mark IV
- Canon EOS-1Ds Mark III
- Canon EOS 5D Mark II
- Canon EOS 7D
- Canon EOS 40D
- Canon EOS 50D
- Canon EOS 450D / Canon EOS DIGITAL REBEL XSi / Canon EOS Kiss X2
- Canon EOS 1000D / Canon EOS DIGITAL REBEL XS / Canon EOS Kiss F
- Canon EOS 500D / Canon EOS DIGITAL REBEL T1i / Canon EOS Kiss X3
- Canon EOS 550D / Canon REBEL T2i/ Canon EOS Kiss X4
Niestety, z powodu braków sprzętowych nie jestem w stanie uwiarygodnić tej listy i musimy uwierzyć autorom programu na słowo. Samo użytkowanie programu jest uproszczone do granic przyzwoitości. Po ustawieniu parametrów przysłony, balansu bieli, punktu ostrości i znaczących dla nas opcji możemy przystąpić do nagrywania, po wduszeniu przycisku Start. Plik out.avi zostanie zapisany w naszym bieżącym katalogu.
Aby przetestować możliwości tego programu, użytkownicy Ubuntu 14.04/14.10/15.04, Minta 17.x i pochodnych mogą skorzystać z PPA Highly Explosive:
sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install eos-movrec
Repozytorium AUR skrywa paczkę dla Manjaro i Arch Linuksa:
yaourt -S eos-movrec-svn
Po pierwsze 550D nagrywa filmy, znaczy ma taką funkcję. Po drugie lepiej zainteresować się czymś co się nazywa Magic Lantern – modyfikacja firmware aparatów Canon, dodaje mnóstwo opcji foto/video a do niektórych modeli dodaje właśnie możliwość nagrywania filmów.
Pierwotnie projekt obsługiwał tylko starsze aparaty bez opcji nagrywania wideo. W ostatnim wydaniu dodano wsparcie dla nowszych konstrukcji.
Sama zaś wymiana firmware nie jest raczej dla przeciętnego użytkownika. To o wiele bardziej inwazyjna metoda, niż zainstalowanie programu na komputerze.
Na pewno łatwiej, z tym że Magic Lantern to taki firmware który ładuje się z karty pamięci, tak naprawdę nie zmienia się nic w aparacie. I zawsze można włożyć normalną kartę i pracować na oryginalnym sofcie