R.I.P. Chrome.pl

Po ponad sześciu latach od serwer Jabber spod domeny chrome.pl zostały odłączone kable podtrzymującego go przy życiu. Poniekąd na tę decyzję wpłynęły utarczki administratora z niezadowolonymi użytkownikami.
Nie powiem, łezka w oku się pojawiła, bo od tego serwera zaczynałem swoje uczłowieczanie się w świecie komunikatorów. Wcześniej odrzucałem tę koncepcję (komunikatorów), GaduGadu i tak nie miałem pod Linuksa, a obsługa IRC’a pozostawała dla wielu moich znajomych tajemną strefą. Tak trafiłem na chrome.pl. Potem pojawiły się problemy ze stabilnym działaniem transportów. Zamiast rzucać mięsem w admina, poszukałem sobie stabilniejszego (odpukać) serwera.

Zatem, kto ma tam konto i ono nie działa – to tak ma być i tak zostanie. (chyba, że trafione okażą się plotki o przejęciu domeny chrome.pl i ponownym uruchomieniu serwera Jabber).
 

5 komentarzy

  1. Po takim zakończeniu jakie zaserwował Smoku, cienko widzę jakąkolwiek reaktywację – teraz chrome.pl oprócz słynięcia z braku stabilności, zasłynął jako zatapiający swoich użytkowników, ich listy kontaktów etc. To musiałaby być solidna firm, która zagwarantowałaby przynajmniej dużą stabilność.

    Ale co mnie to obchodzi. Pidgin + Gtalk + GG i niczego więcej do szczęścia mi nie potrzeba (:

  2. @Hadret

    A wiesz, że i jak się do Pidgina przekonałem. Wcześniej to eksperymentowałem z Gossipem 🙂

    Główne mankamenty Jabbera jakie wyłażą teraz z perspektywy czasu, to obsługa transportów – gdyby każdy komunikator potrafił to poprawnie obsłużyć, ludzie o tyle by mniej mieli problemów ze zrozumieniem zasad działania Jabbera.

    Drugi, nie wiem czy nie ważniejszy problem to roostery.
    Powinny być trzymane też lokalnie, na życzenie usuwane (np. komputery w i-cafe). A tak, przeprowadzki w przypadku Jabbera bolą i frustrują (wiem, PSI i tak dalej, ale nie każdy używa).

  3. Z wiadomości od chrome.pl :

    (…)
    W związku z tym zdecydowałem o zamknięciu serwera dla publiki i przejściu w status całkowicie eksperymentalny.

    Co się z tym wiąże:
    – zablokowanie rejestracji kont na serwerze
    – uruchomiona developerska wersja demona XMPP
    – usuwanie nieaktywnych kont po 30 dniach bez zalogowania
    – natychmiastowe blokowanie kont używających jakiegokolwiek autorespondera

    Jeśli mimo tego chcesz uczestniczyć aktywnie w rozwoju Platformy Chrome, to prośbę o założenie konta możesz wysyłać emailowo na adres tomek@xiaoka.com.
    Jeśli masz już konto na chrome i chcesz je zachować, aby uczestniczyć w rozwoju Platformy Chrome, również wyślij emaila na adres tomek@xiaoka.com.(…)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.