nUFRaw 0.43 w wersji odświeżonej

Sentymentalne westchnienia na widok nowej wersji nUFRaw 0.43 zrozumie tylko ktoś, kto na początku wieku uzbrojony pod Linuksem jedynie w UFRaw próbował obrabiać setki kadrów z sesji.

nufraw
nUFRaw 0.43
Jednak UFRaw nie doczekał się żadnej aktualizacji od 2015 roku. Wśród zestawu jego możliwości i dość siermiężnego podejścia do tematu, pewna cecha czyniła go wyjątkowo użytecznym. Otóż wtyczka do GIMPa. Dzięki niej mogliśmy otwierać obrazy RAW bezpośrednio w GIMPie, poddając je początkowej obróbce (demozaikowanie, kolory, krzywa tonalna i inne).

W obliczu stagnacji wspomnianego projektu, Matteo Lucarelli powołał do życia nUFRaw. Program ten stanowi wariację na temat odświeżonego interfejsu całości i kilku nowych narzędzi. Oględnie mówiąc, nUFRaw stara się przystosować prostą konwersję RAW do wymogów obecnych czasów. Wszystko to z poszanowaniem profili kolorystycznych naszych urządzeń i zdjęć.

W tym celu zaimplementowano liczne poprawki w wyglądzie, szybki podgląd stref tonalnych, przyciski resetowania parametrów, podgląd RAWów podczas ich otwierania, rozbudowano konwersję B/W i dodano sporo innych ciekawostek. Niemniej, na pierwszy plan wysuwa się poprawiony interfejs i elementy, które z powodzeniem można teraz dostosowywać do wymiarów głównego okna.

W nUFRaw 0.43 usunięto jedynie kilka błędów, ulepszono współpracę z GIMPem 2.10 oraz zaimplementowano dcraw 9.28 (ostatnie najnowsze wydanie) i obsługę nowych aparatów. Niby wiele, ale dobrze widzieć, że po niemal dwóch latach ktoś nadal pracuje nad tym projektem. Oczywiście apetyt rośnie w miarę jedzenie. W związku ze stanem rozwoju dcraw, aż prosi się by w nUFRaw zaimplementowano odczytywanie plików RAW przy pomocy nowocześniejszych rozwiązań. Kto wie, jak się potoczą dalsze losy tego projektu. Autor z pewnością jest świadom wyzwań jakie przed nim stoją.

Program w wersji dla Ubuntu 18.04/19.10/20.04 i Minta 19.xx znajdziemy w PPA Highly Explosive:

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install nufraw gimp-nufraw

Użytkownicy Arch Linuksa i Manjaro mogą skorzystać z repozytorium AUR. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.