ClipGrab 3.8.5 i ucieczka ze strefy online
Użytkownicy współczesnego internetu dobrze wiedzą co jest jego największą bolączką. Konieczność uporczywego „trzymania” połączenia staje się przekleństwem w momentach, gdy wychodzimy poza strefę cywilizacyjnego komfortu. A do większości materiałów można mieć dostęp lokalny. Jak choćby do klipów z YouTube. Trzeba tylko zaprząc do pracy ClipGrab.
Programik zawiera w sobie kilka kart. Pierwsza, to wspomniane wyszukiwanie. Druga karta to zarządzanie pobieraniem i dodawanie linków, wybór jakości, itp. Kolejna umożliwia ustawienie niektórych niuansów programu, jak choćby traktowanie metadanych (mp3), korzystanie z serwera proxy, opcje dotyczące logowania, obsługę schowka, itp.
Ten skromny repertuar pozwala nam skutecznie gromadzić wideo na dysku w celu późniejszego przeglądania. Niebagatelną rolę odgrywa tutaj FFmpeg i biblioteki Qt. I w zasadzie czegóż chcieć więcej?
Program możemy pobrać do przetestowania w wersji AppImage. Jednak użytkownicy Ubuntu i Minta mogą skorzystać też z zasobów PPA:
sudo add-apt-repository ppa:clipgrab-team/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install clipgrab
Arch Linux i Manjaro posiadają program w głównym repozytorium:
sudo pacman -Syu clipgrab
Bardzo użyteczny programik. Szkoda tylko że nie da się wkleić kilku linków na raz jak w youtube-dl i youtube-dl GUI, podobnie jak ściągnąć całej playlisty czy kanału. Ostatnio w KDE nie mogę go zamknąć. Siedzi w trayu, klikam PPM i nie pojawia się żadne menu kontekstowe. Pozostaje załatwić go przez xkill albo ksysguard xD
Jakieś zalety na youtube-dl (/gui)?
EDIT: Miało być jakie są zalety nad
Może w KDE trzeba użyć wersji z patchem: https://gitlab.com/kikadf/clipgrab-qt5/blob/master/clipgrab-3.8.5-kde.patch
Jak widać z opisu winno zapewnić bezproblemowe zamykanie na KDE. W Archu jest paczka w AUR clipgrab-kde.
O faktycznie, już wgrałem (manjaro kde) i da się go normalnie zamknąć (chociaż dalej nie wkleja mi linku po kliknięciu w powiadomienie o odkryciu linka w schowku, ale da się bez tego przeżyć), dzięki 🙂
Kiedy clipgrab tkwił w qt4 ktoś wstawił w aur clipgrab-qt5. Gdy autor clipgraba przeszedł oficjalnie na qt5 myślałem że obędzie się bez aur’a 🙂
Fajny program. Używam od lat. Tylko irytuje mnie to wielkie logo niemożliwe do ukrycia i zajmujące sporo miejsca.
To co wspomniałem: możliwość ściągania wszystkich nagrań z playlisty
czy kanału krótką komendą: youtube-dl
(można nawet wyfiltrować tylko te z odpowiednio wysoką ilością
odtworzeń, może je ponumerować..), wielu pojedynczych filmików na raz –
wystarczy oddzielić je spacją, limitowanie prędkości pobierania, np:
youtube-dl -r 500K , konwertowanie, obsługa napisów, no i
często aktualizowany, jak coś nie działa to wystarczy sudo youtube-dl -U
i działa z powrotem (zaktualizuje się gdy zainstalowany wg instrukcji z
oficjalnej strony, nie ma sensu instalować z repo)
gui to to samo jak nie chcesz pisać podstawowych komend
Przepraszam, dopiero teraz zauważyłem że mi literkę zjadło w pytaniu.
Chciałem zapytać jakie są zalety ClipGrab, zalety yt-dl znam
Biorąc pod uwagę treść łatki, to obawiam się, że clipgrab po prostu nie uwzględnił wymogów KDE (choć część to tylko tłumaczenie na turecki; w warunkach polskich, można sobie nawet tę część pominąć). Reszta (brak wklejki) to chyba już konfiguracja samej Plazmy, ale zbyt mało info, by się wypowiedzieć.
Wielkie dzięki za polecenie 🙂 Pobrałem tego GrabClipa i kompletnie mi ten program nie leży… Za to w tym youtube-dl 😀 To jest właśnie program bez bajerów i robiący to co trzeba.